Kariyer 20 AĞUSTOS 2009 / 07:10

Güney Kore'nin uzay denemesi yarım kaldı

Dün yapılacak ilk füze denemesi, yakıt tankındaki sorun nedeniyle fırlatmaya sekiz dakika kala durduruldu.

Dün yapılacak ilk füze denemesi, yakıt tankındaki sorun nedeniyle fırlatmaya sekiz dakika kala durduruldu.


Güney Kore, uzaya füze fırlatma teknolojisine sahip ülkeler arasına girmek istiyor. Ama ülke bu hayalini bir süre daha erteleyecek. Dün yapılması gereken ilk füze denemesi için geri geri sayım teknik bir aksaklık nedeniyle durduruldu.

Yetkililer fırlatmaya sekiz dakika kalmışken sistemlerin otomatik olarak kapatıldığını duyurdu. Sorunun yakıt tanklarından biriyle ilgili olabileceği düşünülüyor. Tank boşaltıldığı için, füzenin tekrar fırlatma rampasına getirilmesinin günler sürebileceği ifade ediliyor.

KSLV-1 (Kore Uzay Aracı-1) adı verilen füze, Seul'ün 475 kilometre güneyindeki Naro uzay üssünden fırlatılacak. Füzenin 100 kilogramlık bir uyduyu yörüngeye yerleştirmesi planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun