Kariyer 23 NİSAN 2010 / 12:11

Güneşi hiç böyle görmediniz

NASA yeni teleskopu SDO güneşin yepyeni görüntülerini ortaya çıkardı.

NASA yeni teleskopu SDO güneşin yepyeni görüntülerini ortaya çıkardı.


NASA, güneşi gözlemlemek için geliştirilen uzay teleskopu Solar Dynamics Observatory tarafından çekilen güneşin yeni görüntüleri ortaya çıkardı.

NASA yetkilisi Lika Guhathakurta görüntüleri elde eden teleskopla ilgili "SDO teleskopu bizim güneşi ve güneşim dünyamıza etkilerini anlamamız açısından önemli bir rol oynuyor. Bu anlamda bilim insanlarına büyük ölçüde yardımcı oluyor" açıklamasını yaptı.

11 Şubat 2010 tarihinden beri görev başında olan SDO eşzamanlı bir yörüngede hareket ediyor ve şu ana kadar güneşin en detaylı görüntülerini çekmeyi başardı. Güneş'i araştırmak için yola çıkan SDO, bilinen en iyi fotoğraf kalitesinin 10 katı daha net fotoğraflar çekebiliyor. Güneş'in iç yapısı ve manyetik alan etkinliği ölçümlerini toplayan SDO, yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekerek yıldızın içinde ne olduğunu ortaya çıkaracak. SDO'nun bir diğer önemli özelliği ise güneşin tek bir bölümüne değil tümüne odaklanarak "full disk" görüntü denilen özelliğe sahip olması.

Annemiz bize hep "güneşe çıplak gözle bakma" der. Ama bu uyarı böyle bir güzellik için sanırız söz konusu olamaz.

SDO'nun önümüzdeki 5 - 10 yıl boyunca Güneş'i izlemesi bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun