Kariyer 11 HAZİRAN 2010 / 11:45

Güneş sistemi dışındaki en genç gezegen keşfedildi

Bilim insanları ilk kez güneş sistemi dışında yer alan bir gezegeni hareket halinde gözlemledi.

Bilim insanları ilk kez güneş sistemi dışında yer alan bir gezegeni hareket halinde gözlemledi.


Gök bilimciler güneş sistemi dışında yer alan bir gezegeni ilk kez doğrudan takip edebildi. 12 milyon yaşında olan Beta Pictoris gezegeni gözlemlere hareket halinde yakalandı. Gökbilimciler ilk kez böyle bir gezegenin hareketini, ev sahibi yıldızının bir kenarından diğer kenarına doğru ilerlerken doğrudan takip edilebildiler.

Pictor takımyıldızına 60 ışıkyılı uzaklıkta konumlanan gezegen tozlu bir enkaz diski ile çevrili. Daha önceki incelemelerde bu diskin eğrildiği, ikinci bir diskin oluştuğu ve yıldız üzerine kuyruklu yıldızların düştüğünü gözlemlenmiş. Araştırma takımının başındaki isim Anne-Marie Lagrange önceki çalışmayla ilgili şunları söylüyor:

"Önceki araştırmaların hepsi dolaylıydı, fakat yeni gözlemlerimiz dev bir gezegenin varlığını açıkça kanıtlıyor. Yıldız çok genç olduğundan dolayı, elde ettiğimiz sonuçlar dev gezegenlerin disklerde bir kaç milyon yıl gibi kısa bir zaman süresinde oluşabileceğini gösteriyor."

Gezegen şimdiye kadar güneş sistemi dışında bulunan diğer on gezegen arasında en küçük yörüngeye sahip.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun