Kariyer 22 EKİM 2009 / 06:23

Güneş Sistemi dışında 32 yeni gezegen

Düşük kütleli gezegenler, evrende başka yerlerde yaşam olabileceği teorisine kanıt olarak görülüyor.

Düşük kütleli gezegenler, evrende başka yerlerde yaşam olabileceği teorisine kanıt olarak görülüyor.


Gökbilimciler, güneş sisteminin dışında 32 yeni gezegen keşfetti. Gezegenlerin kütleleri, Dünya'nın beş katıyla Jüpiter'in 5-10 katı arasında değişiyor.

Güney Avrupa Gözlemevi'nin Şili'deki La Silla tesislerinde bulunan teleskopları kullanan gök bilimciler, Portekiz'de yapılan bir konferansta yaptıkları açıklamada, yeni bulguların evrende çok sayıda düşük kütleli gezegen olduğunu gösterdiğini belirtti.

Cenevre Üniversitesi'nden gökbilimci Stephane Udry, Güneş'imize benzeyen diğer yıldızların en az yüzde 40'ının düşük kütleli gezegenlere sahip olabileceğini ifade etti. Bilim adamlarının son açıklamalarıyla birlikte Güneş Sistemi'nin dışında bulunan gezegenlerin sayısı 400'ü aştı. Yeni gezegenlerin, evrende yaşamın gelişebileceği pek çok yer olabileceği teorisini desteklediği belirtilidi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun