Kariyer 20 MART 2009 / 10:26

Güneş keşfedilmek için bizi bekliyor

NASA bugün TSİ 13.44’te Kuzey Yarıküre'de başlayacak bahar ekinoksu nedeniyle Güneş'in önemi ve Dünya'ya etkisi ile ilgili yeni bilgi ve görüntüler açıklayacak.

NASA bugün TSİ 13.44’te Kuzey Yarıküre'de başlayacak bahar ekinoksu nedeniyle Güneş'in önemi ve Dünya'ya etkisi ile ilgili yeni bilgi ve görüntüler açıklayacak.


2009 Uluslararası Astronomi Yılı (International Year of Astronomy) kutlamaları çerçevesinde düzenlenecek etkinlikler, Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi NASA'nın web sitesinden tüm dünyaya yayınlanacak.


Uydular ve yerküre tabanlı araştırma merkezleri, Güneş’in solar sisteme etkisini yöneten süreçleri anlamak için sürekli Güneş’i izliyor. Bu sayede sürekli yeni bilgiler kaydediliyor. NASA güneşin dünya ve diğer gezegenlerle bağlantısının önemini vurgulamak için bir koordine etkinlikler serisi sunacak. Etkinliklerin bir amacı da, bu alanda uluslararası işbirliği ruhunu desteklemek.  


NASA, bugün Doğu Standart Saati ile 13.00’da (Türkiye saati ile 20.00) bilimadamlarının katılımı ile canlı bir web paneli düzenleyecek. 1 saat sürecek etkinlikte bilimadamları güneşle ilgili yeni keşifleri açıklayacak, öğrenciler güneşi izleyecek ve kendi uzay hava tahminlerini hazırlayacak. Program boyunca güneşten yeni ve ilginç görüntüler paylaşılacak. http://sunearthday.nasa.gov/2009/index.php


Web yayınını izlemek için http://dln.nasa.gov/dln/content/webcast/index.jsp

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun