Kariyer 31 TEMMUZ 2009 / 10:34

Görevi tamamlamak için bütçe artırımı şart

ABD’nin uluslararası uzay istasyonu için gerekli görevlerini tamamlaması için ayırdığı bütçeyi artırması gerekeceği savunuluyor.

ABD’nin uluslararası uzay istasyonu için gerekli görevlerini tamamlaması için ayırdığı bütçeyi artırması gerekeceği savunuluyor.


Salı günü ABD'de gerçekleşen ve ülkedeki uzay bilimle ilgili önemli akademisyenlerin, çeşitli şirket yöneticilerinin, yeni ve eski astronotların katıldığı bir panelde ABD hükümetine NASA'nın Uzay İstasyonu için ayırdığı bütçeyi artırması çağrısında bulunuldu.

NASA'nın önümüzdeki dönemde uzay istasyonuyla ilgili elindeki ve de yeni başlayacak projeleri tamamlaması için 1,5 milyarlık bir ek bütçeye gerek duyduğu belirtiliyor. Son dönemde NASA'nın ve ABD hükümetinin bu projeyle ilgili çıkan yüksek maliyetler nedeniyle önümüzdeki yıllarda bütçe kısma yolunu seçeceği söyleniyordu.


NASA'nın proje için 2009 sonu bütçesinin 18 milyar dolar civarında olacağı ama 2010 sonuna kadar olan görevleri tamamlamak için bu bütçenin yetersiz kalabileceği ifade ediliyor. Görevleri tamamlamak için gerekli uçuşların yetersiz kalması ve ek fırlatımlar gerekmesi halinde ise sözkonusu 1,5 milyarlık ek bütçenin 2.7 milyar dolarlık bir rakama kadar ulaşabileceği öngörülüyor.