Kariyer 31 TEMMUZ 2009 / 10:34

Görevi tamamlamak için bütçe artırımı şart

ABD’nin uluslararası uzay istasyonu için gerekli görevlerini tamamlaması için ayırdığı bütçeyi artırması gerekeceği savunuluyor.

ABD’nin uluslararası uzay istasyonu için gerekli görevlerini tamamlaması için ayırdığı bütçeyi artırması gerekeceği savunuluyor.


Salı günü ABD'de gerçekleşen ve ülkedeki uzay bilimle ilgili önemli akademisyenlerin, çeşitli şirket yöneticilerinin, yeni ve eski astronotların katıldığı bir panelde ABD hükümetine NASA'nın Uzay İstasyonu için ayırdığı bütçeyi artırması çağrısında bulunuldu.

NASA'nın önümüzdeki dönemde uzay istasyonuyla ilgili elindeki ve de yeni başlayacak projeleri tamamlaması için 1,5 milyarlık bir ek bütçeye gerek duyduğu belirtiliyor. Son dönemde NASA'nın ve ABD hükümetinin bu projeyle ilgili çıkan yüksek maliyetler nedeniyle önümüzdeki yıllarda bütçe kısma yolunu seçeceği söyleniyordu.


NASA'nın proje için 2009 sonu bütçesinin 18 milyar dolar civarında olacağı ama 2010 sonuna kadar olan görevleri tamamlamak için bu bütçenin yetersiz kalabileceği ifade ediliyor. Görevleri tamamlamak için gerekli uçuşların yetersiz kalması ve ek fırlatımlar gerekmesi halinde ise sözkonusu 1,5 milyarlık ek bütçenin 2.7 milyar dolarlık bir rakama kadar ulaşabileceği öngörülüyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun