Kariyer 16 ARALIK 2010 / 14:29

Göktaşında aminoasit bulundu

Bulgu bilim dünyasını şaşırtırken, dünya dışı yaşamlardan yine söz edilmeye başlandı.

Bulgu bilim dünyasını şaşırtırken, dünya dışı yaşamlardan yine söz edilmeye başlandı.


Biliminsanları daha önce dünyaya düşen bir göktaşında beklenmedik şekilde aminoasit buldu. Bulgular, uzayda daha önceden bulunan bazı yaşam formlarının göktaşı parçaları üzeriden dünyaya geldiği fikrini doğuruyor.

Sudan'ın kuzeyine düşen göktaşı için yürütülen fikirler çelişkilerle dolu. NASA'dan Daniel Glavin, "Çarpışma sonucunda ısının 2 bin Fahrenheit (1,093 Celcius derece) çıktığı var sayılabilir. Bu sıcaklık aminoasit gibi tüm karmaşık organik moleküllerin yok olması için yeterlidir" dedi.

Glavin'e göre, bu çeşit bir göktaşının bulunması uzaylarda bir yerlerde aminoasit üretilebildiğini gösteriyor. Bu da evrende başka yaşam bulabilmek için umutları artırıyor.

Aminoasitler, saç kılından enzime kadar protein bazlı tüm yapıların temel maddesini oluşturuyor. Alfabedeki harflerle limitsiz kombinasyonda kelime üretebildiğimiz gibi, yaşam da milyonlarca farklı protein inşa etmek için 20 değişik aminoasit kullanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun