Kariyer 09 EKİM 2009 / 09:34

Gökbilimciler evrenin 3 boyutlu haritasını oluşturuyor

Araştırmacı grup haritanın "gizemli kara madde" hakkında daha fazla veri toplamada faydalı olacağını umuyor.

Araştırmacı grup haritanın "gizemli kara madde" hakkında daha fazla veri toplamada faydalı olacağını umuyor.


 

Arizona Üniversitesi'ne göre üç boyutlu haritanın ilk kısmı, 1.4 milyon galaksiden ve 160.000 ışık yılı uzakta olan ve radyo dalgaları yayan gökcisimlerinden bilgi almak için tasarlandı. Araştırmacılar 2014'te haritanın bu kısmını tamamlamayı umuyorlar.

New Mexico Gözlemevi'ndeki ekip araştırma için 2.5 metre büyüklüğünde bir teleskop kullanıyor. Araştırma ekibi tüm haritanın tamamlanmasının ne kadar süreceğini bilmiyor henüz. "3 boyutlu bir harita yapmak evrenin hızlanan bir oranla genişlemesini anlamamız için gerekli" açıklamasını yapan Arizona Üniversitesi'nden Profesör Daniel Eisenstein aynı zamanda 350 kişilik araştırma ekibinin yöneticisi.

 

Gökbilimciler uzun süredir karanlık enerjiyi anlamaya çalışıyorlar. Uzmanlar evrenin yüzde 70'inin bu karanlık enerjiden oluştuğunu farz ediyorlar.

NASA'ya göre uzmanlar bu bilinmeyen karanlık enerjinin evrenin artan genişlemesine neden olduğunu düşünüyorlar. Aslında bunun çok ilginç olduğunu iddia eden Eisenstein "Yerçekimi dolayısıyla azalan bir oranla evrenin genişlemesini beklerken, evren artan bir oranla genişliyor. Ya yerçekiminin geniş ölçülerde nasıl işlediğini yanlış anlıyoruz ya da evrende aslında yerçekiminin yapıyı reddetmesine neden olan ekstra bir şey var" şeklinde konuşuyor.