Kariyer 08 AĞUSTOS 2012 / 14:39

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması'nın başvuru süreci başladı

Vodafone Türkiye, girişimcilik ekosistemine verdiği desteği bir adım ileriye taşıdığı "Global Üniversiteli Girişimci Yarışması" için başvuru dönemini başlattı.

Dünya genelinde girişimciliği destekleme amacıyla düzenlenen yarışmanın Türkiye elemelerinde başvuru süreci Akbank'ın da katkılarıyla resmen başladı. Başvuru süreci 30 Eylül' e kadar sürecek olan Türkiye elemelerine en az 6 ay önce şirket kurmuş ve üniversitede okuyan genç girişimciler katılabilecek. Türkiye elemelerinde birinci olacak girişimci, 17 - 19 Kasım tarihlerinde New York'ta gerçekleşecek büyük finalde Türkiye’yi temsil edecek ve 200 bin dolarlık ödüle sahip olacak.

Girişimciler aralarında Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Kaan Gür, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş gibi isimlerin bulunduğu,13 kişilik bir jüri tarafından değerlendirilecek. Yapılacak son değerlendirmeyle belirlenecek Türkiye birincisi dışında yarışmada “Sosyal Etki”, “Geleceği Gören Girişimci”, “Mobil İnternet Girişimcisi” ve “İnovasyon” olmak üzere 4 kategoride ödüller verilecek.

Üniversitelerin global inovasyon programlarına katılması gerekiyor

Konuyla ilgili konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türk toplumu için değer yaratmak hedefiyle çalıştıklarını ve bu çerçevede sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı konumundaki girişimciliği destekleyerek, nitelikli insan kaynağına yatırım yapmayı öncelikleri arasında gördüklerinin altını çizdi. Timuray, Türkiye’de girişimciliğin gelişmesine yönelik yatırımları, özellikle de genç insan kaynağını doğru yönlendirecek inisiyatifleri en önemli kurumsal sorumluluklardan biri olarak gördüklerini söyledi. Mobil iletişim teknolojilerinin, yeni girişimcilere bilgi ve donanım açısından zenginlik sunduğunu ifade eden Timuray, bu sayede ülkedeki girişimciliğin gelişeceğini dile getirdi.

Bugün Türkiye’de her 100 kişiden 8’i girişimci iken, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 25 düzeyinde olduğunu ifade eden Timuray, arayı hızla kapatacak ve bu sayede ülkenin küresel rekabetciliğini artıracak bir gelişim grafiği yakalamak için üniversitelerin akademik olarak global inovasyon programlarına etkin katılımı ve üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinin önem taşıdığını vurguladı.