Kariyer 28 MART 2012 / 15:20

Girişimcilik çalıştayı MIT Global Startup Workshop başladı

Bu yıl 15’incisi düzenlenen dünyanın en önemli girişimcilik çalıştayı MIT Global Startup Workshop,  üç gün boyunca Türkiye’deki girişimciler ve girişimci olmak isteyenlere mentorluk ve danışmanlık sağlayacak.28 Mart Çarşamba günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre & Sergi Sarayı’nda başlayan  MIT Global Startup Workshop'un bu yılki teması "İnovasyonda Yeni Ufuklar" olacak. Hüsnü Özyeğin, Hanzade Doğan, Iqbal Quadir, Bill Aulet, Ashok Rao, Naeem Zafar, Sherwood Neiss ve Rakesh Malhotra gibi Türkiye’den ve dünyadan önde gelen girişimci ve iş insanlarının konuşmalarına sahne olacak etkinlikte ufuk açacak teknolojik, stratejik ve küresel pazara ilişkin trendler üzerinde durulacak.

Basın toplantısında konuşan ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD’nin Türkiye’de dört farklı girişimcilik programına devam ettiği bilgisini verirken, çalıştay boyunca girişimcilik ve inovasyonla ilgili önemli fikirler özgürce ifade edileceğini ve zorlu pazar şartlarına karşı ortak fikirler üretileceğini ifade etti.

Türkiye demografik yapısı çok genç bir ülke

Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ise, Türkiye'nin demografik yapısı çok genç olan bir ülke olduğu için, girişimciliğin ülke için çok önemli olduğunu vurguladı. Bu nedenle de sadece üniversitede değil daha gençler lisedeyken düzenlenecek çeşitli etkinliklerle onları girişimciliğe yönlendirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Basın toplantısında MIT mezunlarının yarattığı ekonomik büyüklükle ilgili bilgi veren MIT Enterprise Forum Turkey Başkan Yardımcısı Selçuk Kiper, girişimci mezunların kurduğu şirket sayısının 25 bin 800 olduğunu ve bu şirketlerde 3 milyon 300 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. 25 bin 800 şirketin yıllık cirosunun da 2 trilyon dolar olduğunu kaydeden Kiper,  girişimcilerin bu etkinlik sayesinde Türkiye’de olması ülkemiz açısında çok faydalı olacağını ifade etti.

Türkiye’deki girişimcilerin temel sorununun sermaye bulmak olmadığının altını çizen Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, sorunun iş ağlarının kurulması ve mentor bulmak olduğunu söyledi.

Üniversitelerin girişimcilik ekosistemindeki yerine değinen Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nakiye Boyacıgiller,  üniversitenin öğretime başladığı 1999 yılından itibaren lisans ve yüksek lisans müfredatına girişimcilik derslerini dahil ettiğini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun