Kariyer 17 EKİM 2008 / 08:10

Gençler, geleceğin iş ve yaşamını tasarladı

Bilişim Zirvesi ’08’in son günü İnterpromedya tarafından ilk kez düzenlenen Genç Zirve etkinliğinde gerçekleştirilen atölye çalışmasının sonuçları açıklandı.

Bilişim Zirvesi ’08’in son günü İnterpromedya tarafından ilk kez düzenlenen Genç Zirve etkinliğinde gerçekleştirilen atölye çalışmasının sonuçları açıklandı.

‘Gelecek Nasıl Gelecek? : Geleceğini keşfet!’ teması ile kurgulanan Genç Zirve’de; İnsan, iş ve teknoloji alanlarında neler olacak? Gençler, kurumlar ve eğitimciler gelecek için nasıl hazırlanmalılar? Fütüristler uzgörü için ne diyor? Bilişim teknolojileri geleceği nasıl şekillendirecek? sorularına yanıtlar arandı.


 


Sponsorları arasında Turkcell ve Tellcom’un bulunduğu Genç Zirve’nin destekçileri arasında kişisel gelecek planlaması alanında danışmanlık ve eğitim hizmeti veren M-Gen Gelecek Planlama Merkezi, Tüm Fütüristler Derneği ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) yer aldı. Genç Zirve’deki atölye çalışmasını ise Dale Carnegie Türkiye ekibi üstlendi.


 


Genç Zirve'de geleceğin 10 iş alanında gelecek 5 yılda bilişim teknolojileri ışığında ne tür değişimler yaşanacağı, bir atölye çalışmasıyla ortaya çıkarıldı. Atölye çalışması, her bir konu için iş dünyası profesyonelleri, akademisyenler ve bu alanla ilgili öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Genç Zirve’de yapılan atölye çalışmalarının çıkış noktası:


Türk gençliğinin, - iş dünyası ve akademisyenlerin de katılımıyla- bilişim teknolojileri ışığında geleceğin iş ve yaşam alanlarını tasarlamalarını sağlamak; böylece yeni fikirlerle geleceği şekillendirmek ve bu gelecekte de kendi geleceklerini keşfetmelerini sağlamak.


 


Genç Zirve’de toplam 10 üniversite ile işbirliği yapıldı:


Bahçeşehir Üniversitesi                    


Bilgi Üniversitesi        


Boğaziçi Üniversitesi                                    


Bursa Uludağ Üniversitesi                


Doğuş Üniversitesi                            


İstanbul Teknik Üniversitesi  


Kadir Has Üniversitesi                      


İstanbul Kültür Üniversitesi   


Okan Üniversitesi                              Sabancı Üniversitesi 


Yeditepe ÜniversitesiYıldız Teknik Üniversitesi.


 


Atölye çalışmasında; Beş yıl sonrasında, çalıştığınız atölye konusuna yönelik olarak o alanda bilişim teknolojileri ne gibi dramatik değişiklikler yaratacak? Bu alanda başarılı olmak ve rekabet avantajı yakalayabilmek için olmazsa olmaz en az 3 yeni fikir ne olmalıdır? sorusu ışığında odaklanılan 10 konu şöyleydi:


 


fiziksel yaşam alanları, binalar, şehircilik


ulaşım, seyahat


sağlık


beslenme/gıda teknolojileri


iletişim, haberleşme


reklam, pazarlama


eğitim


kültür, sanat


giyim, tekstil, moda


finansal yapılanma ve ticaret.


 Atölye sonuçları için tıklayın.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun