Kariyer 03 KASIM 2010 / 07:57

Geleceğin yazılımcıları yetişiyor

IBM Yazılım Akademisi 2011 kayıtları başlıyor, gerçek hayat senaryoları hazırlanmayı bekliyor.

IBM Yazılım Akademisi 2011 kayıtları başlıyor, gerçek hayat senaryoları hazırlanmayı bekliyor.


IBM'in geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek amacıyla ilkini 2008 yılında başlattığı IBM Yazılım Akademisi 2011 yarışmasına kayıtlar başladı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışma "Akıllı Dünya Çağına Hoşgeldiniz" temasıyla düzenleniyor.

Kayıtlar 31 Aralık ayına kadar sürecek ancak Kasım ve Aralık aylarında eğitimlerin verileceğini göz önüne alarak geç kalmamak gerektiğini hatırlatalım.

Yarışma kapsamında öğrenciler verilen gerçek hayat senaryolarından birini seçerek, en az iki, en çok dört kişilik takımlarla yarışmaya katılmaları isteniyor. Takımlarda bir öğretim görevlisinin de takım danışmanı olarak görev yapması gerekiyor.

Yarışma kapsamında takımlar IBM gönüllüleri tarafından verilen teknoloji eğitimlerine katılarak, gerçek bir yazılım geliştirme kurgusu içerisinde çözüm oluşturuyorlar. Projeler IBM ve IBM Çözüm Geliştirici İş Ortakları'ndan oluşan profesyonel bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirmeler ise yalnızca son ürün değil, kullanılan metodoloji, tasarım, planlama, dokümantasyon, UML modelleme, esnek ve ölçeklenebilir uygulama geliştirme yöntemleri, teknolojilerin doğru kullanılması, proje yönetimi, proje raporu ve sunuş konularında da yapılıyor.

Tüm bu değerlendirme kriterleri ve ağırlıkları konusunda bilgi sahibi olan öğrenciler, projelerini bu yönde geliştiriyorlar. Yaklaşık 9 ay süren yarışma sonucunda başarılı bulunan öğrencilere ve danışman öğretim görevlilerine çeşitli ödüller veriliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri geçtiğimiz yıl birincilik ödülünün sahibi olmuştu

Geçtiğimiz yıl birincilik ödülü Dokuz Eylül Üniversitesi'nden "Akıllı Şehir" konulu çalışmasıyla yarışmaya katılan ve Engin Yağız Hatay, Redi Gokaj, Gültürk Karlı ve Gizem Gülşen'den oluşan "Jstorm" takımına verilmişti. Daha akıllı bir İzmir için geliştirdikleri web tabanlı yazılımla şehir hakkında birçok alandaki bilgiye ulaşmayı sağlayan ve danışmanlığını Semih Utku'nun üstlendiği "Jstorm" takımı sadece ham bilgiyi sunmakla yetinmeyip, bilgiyi işleyerek yararlı verileri dönüştürmeyi de başardılar. İzmir halkının hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen sitede turistik yerler, haberler, iş ilanları bilgileri önceliklikli olarak sunuluyor, ayrıca kullanıcılar yorumlarıyla birbirlerine tavsiyelerde bulunabiliyor. Ulaşım konusunda da çözüm sunan projede İzmir'de istenen lokasyonlar arasındaki ulaşım bilgileri detaylı olarak harita üzerinde gösteriliyor. Mobil cihazlara da uyarlanan siteye cep telefonundan rahatlıkla erişilebiliyor.

Danışmanlığını Semih Utku'nun üstlendiği "Jstorm" takımı kazandığı birincilik sonucunda Polonya'nın Krakow kentindeki IBM Laboratuvarı'na yapılan teknik geziye katıldı, ayrıca 1. takım ve takım danışmanına dizüstü bilgisayar, 2. takım ve danışmanına Sony PSP, 3. takım ve danışmanına ise iPod ödülü verildi.

IBM Yazılım Akademisi kapsamında bugüne kadar 70 üniversiteden toplam 3400 öğrenci, 442 takım halinde projeleriyle katıldı ve 40 üniversitede eğitim verildi.

Jüri üyelerinin ve verilecek ödüllerin önümüzdeki günlerde açıklanacağı yarışmaya katılımla ilgili ayrıntılı bilgiler www.yazilimakademisi.org adresinde yer alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun