Kariyer 14 OCAK 2010 / 12:28

Galaksilerarası kamera karanlık gücün peşinde

570 megapiksellik kamera 300 milyon galaksiyi inceleyerek karanlık maddeyi bulmaya çalışacak.

570 megapiksellik kamera 300 milyon galaksiyi inceleyerek karanlık maddeyi bulmaya çalışacak.


 

Dünyanın en büyük dijital kameralarından biri olan 570 megapiksel kamera, evrenin en büyük gizemlerinden biri olan karanlık maddenin sırrını çözmeye çalışacak. Bu etkileyici çözünürlükteki kamera, gökbilimciler ve fizikçilerden oluşan uluslararası bir takım tarafından geliştirildi.

Gökbilimciler, bu sırrın aydınlatılması için Şili'deki bir teleskopa yerleştirilecek olan kameradan çok şey bekliyor. Karanlık maddenin, henüz varlığı ispatlanmasa da evrenin büyük patlamadan sonra sürekli genişlemesinin sorumlusu olduğu düşünülüyor. Bilim insanları bu sırrı aydınlatmak için galaksilerden ve süpernovalardan gelen ışığı resimlemek üzere ayrıntılı fotoğraflama yöntemlerine ihtiyaç duyuyor. 570 megapiksellik yeni kameranın, bu konuda ciddi bir fayda sağlaması bekleniyor.

35 milyon dolara malolan cihazın donanımı hazır olduğunda, gökbilimciler Şili'deki teleskopa kamerayı yerleştirecek ve önümüzdeki 5 yıl boyunca 300 milyon galaksiyi ayrıntılı olarak resmedecek.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun