Kariyer 16 KASIM 2012 / 15:05

G3 Forum girişimcilere yol gösterdi

G3 Forum girişimcilere yol gösterdi

TOBB ve Gate Türkiye ev sahipliğinde, Vodafone ana desteğinde düzenlenen g3 Forumu’nda 850 girişimci adayı, alanının uzmanı 109 girişimci ve mentordan bire bir mentorluk alma fırsatı buldu. 

Gençleri girişimciliğe teşvik etmek amacıyla dünyada 123 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası içinde yer alan g3 Forumu 15 Kasım 2012 Perşembe günü Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleşti. 1250 girişimci ve girişimci adayını ağırlayan Forum, bizzat girişimciler tarafından açıldı. Girişimci adaylarının maksimum fayda sağlamaları esas alınarak oluşturulan Forum programı sayesinde; girişimci adayları örnek girişimcilerle fikir alışverişi ve bağlantı kurma fırsatı buldu.

Bunun yanı sıra duayenler tarafından, "Finans, Hukuk, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Fikrin Yatırımcıya Sunumu, Teşvik ve Hibeler, Mobil Teknolojiler-İnovasyon ve Sosyal Girişimcilik" olmak üzere 8 ana konu başlığında girişimci adaylarına bire bir mentörlük yapıldı.

"Öğren-Katıl-Canlandır" olmak üzere 3 etapta düzenlenen seanslara 850 girişimci adayı katıldı. Girişimci adayları, fuayede yer alan 60 masada, aralarında Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Emre Kurttepeli, Sina Afra, Alphan Manas gibi isimlerin de bulunduğu alanının uzmanı 109 başarılı girişimci ve mentör ile buluşma ve onların deneyimlerinden yararlanma fırsatı buldu.

TOBB Başkanı: “Bizim zenginlik kaynağımız yeraltında değil, yerüstünde”

Forum’un resmi açılışı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katılımıyla yapıldı.Girişimcilik ekosistemine katkı sağlayan en önemli etkinliklerden biri olan g3 Forumu’nun, girişimcilik bilincinin yerleşmesinde oynadığı önemli rolün altını çizen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında şunları söyledi:
“Bizim zenginlik kaynağımız yeraltında değil, yerüstünde. Petrolümüz, doğalgazımız yok ama müthiş bir müteşebbis ruhumuz var. Türkiye ekonomisinin üzerinde yükseldiği temel direk cesur girişimcileridir. Girişimcilerimiz ülkemizin esas zenginliğidir. Bunun en iyi göstergesi bundan 30 yıl önce yeterli sermaye birikiminden yoksun, teknolojiden uzak olan ülkemizin, sadece çeyrek yüzyılda ekonomik alanda kat ettiği mesafedir”

TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz ise konuşmasında; girişimcilerin toplumda fırsatları görebilen ve bunları hem kendileri hem de toplum için değerlendirebilen kimseler olduğuna dikkat çekerken, girişim kabiliyeti bulunan insanların yeşerebilmesi için verimli topraklara ihtiyaç olduğunu belirtti. 3 yıl önce TOBB Genç Girişimciler Kurulu olarak girişimciliği besleyecek toprakların yeterince verimli olmadığı fark ettiklerini ve bunun için de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi ve sağlıklı işlemesi adına pek çok çalışma yaptıklarını vurguladı.

Girişimcilik ekosistemiyle birlikte ekonomi de gelişecek

Konuyla ilgili konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye'nin gelecek 10 yıl içerisinde dünyanın ilk 10 ekonomisine girebilmesi için girişimcilik ekosisteminin gelişmesinin şart olduğunu söyledi. Timuray, girişimciliğin küresel istatistiklerine bakıldığında en önemli sorunun kadın ve genç girişimci sayısının yeterli seviyede olmaması olduğunu belirtirken, bütün potansiyellerin değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Forum’da bu yıl ilk kez verilen; 2012 yılında girişimciliğe en çok katkıda bulunan projenin seçildiği “g3 Yılın Girişimcilik Ödülü”nün sahibi, TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) oldu. Girişimcilik konusunda farkındalık yaratılmasında oynadığı rol ve girişimciliği fiilen desteklenmesi nedeniyle ödüle layık bulunan TEPAV’a ödülü; Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray tarafından takdim edildi.

g3 Yılın Girişimcilik Ödülü’nü TEPAV adına alan TEPAV Küresel Girişimcilik Programı Akademik Danışmanı Prof. Dr. Ümit Özlale ise şunları söyledi:
“TEPAV 2012 yılında Küresel Girişimcilik Programı ile girişimcilik ekosistemimizin uluslararası bağlantılarına yeni bir boyut getirdi. Mayıs ayında getirdiği Girişimcilik Delegasyonu'ndaki 15 Amerikalı yatırımcı ve girişimci, henüz yolun başındaki 100 Türk girişimciyle ve Türk yatırımcılarla buluştu. Bu delegasyon ile birçok girişimcimize ABD'nin kapıları açıldı. Yine bu yıl içinde, gazeteci çalıştayları, konferanslar ve Startup Weekend Ankara gibi bir dizi başka etkinliğe de imza attık. Yılın ikinci yarısında faaliyetlerimizi İstanbul dışına taşıyarak İzmir Kalkınma Ajansı'yla bir bölgesel girişimcilik starteji belgesi hazırladık. Girişimcilik politikalarının geliştirilmesi için kamu ile sürekli ve verimli bir diyalog yürüttük. Önümüzdeki yıl yerel kalkınma ajanslarıyla işbirliğimizi yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Girişimcilerimizi desteklemeye devam edeceğiz”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun