Kariyer 24 ŞUBAT 2011 / 12:29

Finlandiya BT sektörü felaketin eşiğinde

Nokia'nın Microsoft ile yaptığı anlaşma sonucunda Symbian'dan vazgeçmesi, şirket bünyesindeki işletim sistemi geliştirenlerin geleceğini soru işaretine çevirdi. 6 bin kişinin işten çıkarılacağı konuşuluyor.Symbian’ın ilk ortaya çıktığı günden beri Nokia’da yer alan mühendislerde biri olan Sami Sallmen, dünyanın en fazla telefon üreten şirketine katıldığı sırada kendisini parlak bir gelecek bekliyordu. Şimdiyse Sallmen ve Finlandiya’daki binlerde geliştirici başından beri içinde oldukları projenin kül olup gitmesine tanık olmanın yanında Microsoft’la yapılan anlaşma sonrasında Nokia’daki geleceklerine endişeyle bakmaya başladı.“Çalışma hayatımın çoğunu verdiğim projenin gözlerimin önünde yok olmasını istemiyorum ancak karar verildi, bize sadece durumu kabullenmek kaldı” diye konuşan 36 yaşındaki mühendis, hala çalışmaya devam ettiklerini ancak önlerini göremediklerini belirtti.Bu ayın başında Nokia CEO’su Stephen Elop, iPhone, Blackberry ve Android’le yarışabilmek için kendi işletim sistemlerinden vazgeçerek Windows Phone 7 kullanacaklarını açıklamıştı.Nokia’nın 12 bin Fin çalışanından binlercesi Symbian’ın gelişmesinde çalışıyordu. Sallmen, “Eğer işimi kaybedersem ne yapabileceğim konusunda fikir yürütemiyorum. Gerçekten bilmiyorum. Umuyorum Nokia’da bir şekilde çalışmaya devam ederim” dedi.6 bin kişinin işten çıkarılacağı konuşuluyorDaha kötü olanın ne kadar kişinin işine son verileceğinin bilinememesi olduğunu söyleyen Sallmen, söylentilerin 6 bin kişiye kadar çıktığını belirtti. Bunun yanında yüzlerce, belki de binlerce taşeronun da işini kaybetmesi bekleniyor.Etrafta dolaşan rakamların abartıldığını söylemenin zor olduğunu aktaran Finlandiya Profesyonel Mühendisler Birliği Başkanı Pertti Porokari, “Nokia en nihayetinde hiçbir açıklama yapmıyor. Eğer Microsoft mobil platformunun kodlama işlerini Nokia’yla paylaşmazsa bu durum Finlandiya BT sektörü için felakete yol açar” dedi.Geçtiğimiz günlerde yaklaşık bin mühendis kendi arasında örgütlenmeden bilgisayarlarını kapatarak eksi 20 derecede bina önünde protesto gerçekleştirdi. Son yıllarda Nokia’da binlerce kişinin işine zaten son verilmişti. Bu nedenle çalışanlar artık hiçbir huzurları kalmadıklarını ısrarla dile getiriyor.Konuyla ilgili detaylı haberimize http://www.btnet.com.tr/18985-nokia-kor-kuyudan-cikabilecek-mi.html adresinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR
Mert Boratav 25 ŞUBAT 2011 / 16:41 0 0
Evet, Nokia yönetiminin çalışma şekli ülkede ciddi bir huzursuzluk yaratıyor. Dahası, etkileri sadece Telekom değil IT sektörüne de sıçramış durumda.

Ülkedeki bilişim personeli talebi anında durdu; muhtemelen Nokia'dan çıkartılacak kalifiye elemanları bekliyorlar. Bunun kanıtını monster.fi sitesinden görebilirsiniz. Belki bazılarınız rastlamıştır, bazı fırsatçı firmalar Facebook'a direkt olarak "Nokia'dan mı çıkarıldınız ?" , "Hala Nokia'da mı çalışıyorsunuz" gibi başlıklarla kalifiye elemanları pazarlamaya çalışıyor.

Nokia çalışanı gözüyle, durumu abartmamak mümkün değil. Kimse hiç bir açıklama yapmıyor, büyük bir fısıltı hakim. Herkes birbirine korku içinde bakıyor. Yukarıdaki makalede de olduğu gibi, sadece Symbian özellikli değil, tüm departmanlarda bu korku hakim.

Diğer taraftan hatırlatmalıyım ki, Nokia sadece üst katman smartphone ürünlerini Microsoft platformuna taşıyacak. Diğer alt modeller (C serisi örneğin), Symbian olarak imal edilmeye devam edecek. Smartphone satışları Nokia'nın sadece %17'sini oluşturmaktadır. -23C'den herkese iyi günler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun