Kariyer 22 EKİM 2010 / 14:49

Evrendeki en yaşlı ve uzak galaksi bulundu

Astronomların uzun süren hesaplamaları sonucunda ortaya çıkan galaksi 13 milyar yaşında.

Astronomların uzun süren hesaplamaları sonucunda ortaya çıkan galaksi 13 milyar yaşında.


Astronomlar evrende görülen en eski galaksinin bulunduğunu düşünüyor. Çok uzakta, uzak bir zamanda yer alan galaksi Hubble Teleskopu'nun bu yılın başında görüntülediği fotoğrafların uzun süre incelenmesiyle ortaya çıktı.

Avrupalı astronomların hesabına göre bulunan galaksi 13,1 milyar yıl öncesinden kalma. Bu rakamın ciddiyeti evrenin var oluş zamanının düşünülmesiyle daha çarpıcı oluyor. O sırada evren sadece 600 milyon yıl yaşındaydı.

Bulunan galaksinin en yaşlı ve en uzakta bulunanı olduğu tahmin ediliyor. Paris Gözlemevi'nden Matthew Lehnert, galaksinin şu anda çok eski olduğunu, büyük ihtimalle de şeklinin değiştiğini tahmin ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun