Kariyer 17 ŞUBAT 2014 / 16:18

Evden çalışma artıyor

Küresel şirketler evden çalışma sistemini destekliyor. Maliyet tasarrufu, iş verimi ve çalışan bağlılığında artış gibi sebepler ve teknolojinin getirdiği imkanlarla evden çalışma modelini uygulayan şirket sayısında da artış söz konusu. 

Günümüzde teknolojinin getirdiği imkanlar sayesinde evden çalışabilmek söz konusu. Bu yöntem maliyet tasarrufu, iş verimi gibi avantajlar getirdiği için tercih ediliyor. Hatta kimi kurumlar, “işini doğru ve zamanında yapması ve yöneticisinin onayı koşuluyla” çalışanların işyerine gelme zorunluluğunu tamamen kaldırmış durumda.

Çalışanlar bazı açılardan evden çalışmayı tercih etse de, işverenlerin bu konuya bakış açıları her zaman çok masumca olmayabiliyor. Bazı alanlarda verimliliği artıran ve lokasyon ve yol maliyetlerini kısan  evden çalışma uygulamaları çalışanlar için dezavantaja dönüşebiliyor. İşverenler yapılan tasarrufu, çalışanın ücretinden kesme eğilimi gösteriyor. Uzakta çalışan personel, eğer proje bazlı ya da kısa vadeli çalışmıyorsa, gözden uzak olan gönülden de uzak olur mantığıyla daha kolay gözden çıkarılır hale geliyor. Ayrıca çalışanların iş yerinde çalışmak motivasyonu da artırıyor. Bu gibi unsurları göz önünde bulundurulduğunda evden çalışmanın verimliliği her iki taraf açısından da tekrar gözden geçirilmeli.

Yenibiris.com’da evden çalışma isteği anketine katılan 3480 kişinin yüzde 81’i evden çalışmaya sıcak bakıyor.Türkiye’de mesainin tümünde veya büyük bir kısmında evden çalışma modeli uygulayan küresel şirketler ise şöyle:

Cisco Türkiye: Evden çalışma, bütün çalışanlara yönelik uygulanıyor. Kişinin ne zaman evden, ne zaman ofisten çalışacağı konusunda yöneticiyle birlikte plan yapması gerekiyor. Web-video konferans, uzaktan erişim gibi şirketin kendi teknolojileri kullanılarak verimli çalışma ortamı sağlanıyor.

HP: Evden çalışma yaygın olarak kullanılmakla birlikte finans, muhasebe, insan kaynakları gibi operasyonel görev yapanların dışındaki çalışanlar bu imkandan faydalanabiliyor. Zaman konusunda herhangi bir sınırlama yok. Çalışanlar kendi programları doğrultusunda zamanlarını evden veya internet erişimi olan herhangi bir yerden çalışacak şekilde planlayabiliyor.

Intel: “Çalışanların fiziki olarak işte oluş saatinden çok, işi nasıl yaptıklarıyla ilgileniyoruz” düşüncesinden yola çıkarak ofiste sürekli birileriyle birlikte çalışmak gerekmiyorsa dışarıdan çalışma olanağı var. Örneğin, çalışanları farklı ülkelerde olan bir yönetici ya da saha operasyonlarından sorumlu çalışanlar, işlerini tamamen telefon, bilgisayar ve internetten yapıyor. Ancak pazartesi ve cuma günleri, koordinasyon için çalışanların ofiste olması bekleniyor.

Turkcell Global Bilgi: 2010’da evden çalışmaya yönelik “Home Agent” projesini hayata geçirerek çağrı merkezlerinde evden hizmet dönemini başlattı. 8 kişiyle başlayan proje kapsamında bugün 148 kişi evden çalışıyor. Bu kişilerin 2’si engelli, 128’si kadın, 18’i de erkeklerden oluşuyor. Evden çalışma için en az 1 yıl satış deneyimi, telefonda etkili iletişim yeteneği, zaman yönetimi ve en az lise mezuniyeti gibi kriterler aranıyor.

Microsoft Türkiye: Herhangi bir kısıtlama olmaksızın, uzaktan ve evden çalışma destekleniyor. Uzaktan şirket sistemlerine güvenli bir biçimde erişim ve toplantı yapabilme imkanı ile çalışanlar her an, her yerden diledikleri şekilde çalışıyor.

Unilever: “İş bir aktivitedir, yer değildir” sloganıyla geçen yıldan beri iş paylaşımı, esnek çalışma, evden çalışma, yarı zamanlı çalışma ve 2014’ten geçerli olarak yaz saati gibi uygulamalar sözkonusu. İş gerekleri karşılandığı sürece herkes istediği yer ve zamanda çalışabiliyor. Çalışanlara nerede, ne zaman ve nasıl çalışacakları konusunda kontrole sahip olma, bireysel zindeliklerini koruma ve iş-yaşam dengesi konusunda imkan veren sistemin, bağlılık ve performansa da büyük etkisi olduğu düşünülüyor. 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun