Kariyer 16 AĞUSTOS 2010 / 11:12

Ev bilgisayarları ender bulunan bir yıldız keşfetti

Dev yıldızların kendi içine göçmesiyle oluşan bir atarca (pulsar) bulundu.

Dev yıldızların kendi içine göçmesiyle oluşan bir atarca (pulsar) bulundu.


Boşta kalan bilgisayarlarının işlem gücünü bilimsel araştırmaları desteklemek için ayıran 3 ev kullanıcısı, astronomide oldukça seyrek rastlanan ve oldukça zor gözlenen atarca (pulsar) tipi bir yıldızın keşfedilmesine yardımcı oldu. Einstein@Home projesi kapsamında bilgisayarlarının boşta kalan işlem gücünü astronomik verilerin yorumlanması için bağışlayan kullanıcıların keşfine yol açtıkları yıldız, saniyede 41 kez kendi etrafında dönüyor. Evet yanlış okumadınız, yıldız her saniye tam 41 gün görüyor...

Keşfi yapan bilgisayarlar, projeye bağlı olarak çalışan 500 bin bilgisayar arasında yer alıyor. Einstein@Home projesi astronomik verileri parçalara ayırarak gönüllülerin kişisel bilgisayarlarına analiz için gönderiyor ve analiz sonucunda gelen bilgileri yorumluyor. Benzer projeler, kanser araştırmaları ve dünya dışı akıllı varlıkların izini bulmak için de kullanılıyor. Detaylı bilgi için http://einstein.phys.uwm.edu/ adresine göz atabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun