Kariyer 25 EKİM 2010 / 13:36

ESA’ya nur topu gibi bir radar sistemi geliyor

Yeni bir radar sistemi dünyadan 2 bin kilometre uzakta olan nesnelerin peşine düşecek.

Yeni bir radar sistemi dünyadan 2 bin kilometre uzakta olan nesnelerin peşine düşecek.


Indra ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasında, 5,4 milyon avro değerinde 3 önemli sözleşme imzalandı. Sözleşmeler gereğince Indra ESA’ya uzaydaki nesneleri bulmak için yeni bir radar sistemi tasarlayacak.

Gerçek bir senaryo içinde çalışacak olan sistem sayesinde Alçak Dünya Yörüngeleri (LEO) kapsamında, 200 ve 2 bin kilometre yükseklik arasındaki nesneleri tespit edebilecek.

Radar sisteminin fizibilite çalışmaları ve testleri 2012 yılına kadar tamamlanacak. Testlerin sonuçlarına göre ESA kesin tespit ağının temellerini atmış olacak.

Diğer iki sözleşme ise radar sistem performansını öngörecek radar yeterli simülatörünün geliştirmesini kapsıyor.

Avrupa Birliği Stratejisi içindeki bu projeyle, uzay ortamı ile ilgili daha fazla bilgi edinerek, özel yöntemlerle yakın yörüngelerin gözetimi üstlenecek ve daha uzak bölgeler izlenebilecek. Bu amaçla, sözleşme gereğince radarlar ve optik teleskoplar gibi farklı teknolojiler de kullanılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun