Kariyer 21 OCAK 2011 / 07:38

Eric Schmidt görevi bırakıyor, Google’ın CEO’su Larry Page oluyor (güncellendi)

Google'ın CEO'su değişiyor!

Eric Schmidt CEO’luk görevini Google’ın kurucularından olan Larry Page’e bırakıyor. 2001 yılından bu yana Google CEO’su olan Schmidt’in bu kararının altında; dev arama motorunun sosyal ağlarda yeterince yer alamayarak web trafiğini Facebook, Twitter gibi sitelere kaptırmasının yattığı düşünülüyor. 4 Nisan’da görevi bırakacağı açıklanan Schmidt’in artık satın almalar ve kamu tarafıyla ilgileneceği, diğer kuruculardan Sergey Brin’inse stratejik projelere yoğunlaşacağı açıklandı. Scmidt’in yerini alacak olan Page de, belki de en iyi olduğu alan olan ürün ve teknoloji stratejisi geliştirme konusunda Google’a yardımcı olacak.

55 yaşındaki Schmidt’in, 24 bin çalışanıyla 200 milyar dolar değerindeki Google’ın CEO’luk görevini 37 yaşındaki Page’e bırakmasının ardından dev şirkette nelerin değişeceği bilinmiyor. Açıklamalarsa şirketin daha dinamik ve gelişime daha açık olacağı yönünde geliyor.Facebook’un yükselişi Google CEO’sunun sonu mu oldu?Uzmanlara göre şirketin ana stratejileri değişmeyecek. Ancak görünen o ki Google piyasada daha etkili olmaya çalışıyor ve Facebook ile rekabette geride kalmak istemiyor. Zira yaklaşık bir ay kadar önce Facebook web trafiğinde Google’ı geride bırakmıştı.Çevrimiçi reklam eğilimlerine bakıldığında da Google’ın Facebook’un ardında kalmaya başladığı görülüyor. Oysa Mark Zuckerberg, arama motorlarına ihtiyaç kalmayacağını her aktivitenin sosyal ağlar üzerinden yürüyeceğini iddia ettiği sırada kendisine pek inanan olmamıştı.Sadece birkaç gün önce Apple CEO’su Steve Jobs sağlık sorunları nedeniyle işine ara verdiğini açıklamıştı. Son yıllarda dünya piyasalarının zirvesinde yer alan şirketlerde önemli değişiklikler yaşanıyor. Bu durumdan kimin kârlı çıkacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.Güncelleme:  Eric Schmidt, Google’daki 335 milyon dolarlık hissesini satıyorNisan ayında görevinden ayrılması kesinleşen Schmidt, değeri 335 milyon doları bulan 534 bin hissesini satmayı planlıyor. Schmidt’in bu hamlesine rağmen elinde bulundurduğu 9,2 milyon hisse düşünüldüğünde Google’daki yetkileri açısından büyük değişiklik olmayacak.Schmidt hisselerini satması halinde bile Google’ın yüzde 2,7’sini elinde bulundurmaya devam edecek. Bunun yanında yönetim kurulunda da yüzde 9,1 oranında oy kullanma gücü Schmidt’in yanında kalacak.Eric Schmidt’in elinde bulundurduğu hisse sayısı sadece Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in gerisinde kalıyor ve değeri 5,77 milyar doları buluyor.
Eric Schmidt, Google’daki 335 milyon dolarlık hissesini satıyor Nisan ayında görevinden ayrılması kesinleşen Schmidt, değeri 335 milyon doları bulan 534 bin hissesini satmayı planlıyor. Schmidt’in bu hamlesine rağmen elinde bulundurduğu 9,2 milyon hisse düşünüldüğünde Google’daki yetkileri açısından büyük değişiklik olmayacak. Schmidt hisselerini satması halinde bile Google’ın yüzde 2,7’sini elinde bulundurmaya devam edecek. Bunun yanında yönetim kurulunda da yüzde 9,1 oranında oy kullanma gücü Schmidt’in yanında kalacak. Eric Schmidt’in elinde bulundurduğu hisse sayısı sadece Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in gerisinde kalıyor ve değeri 5,77 milyar doları buluyor.

YORUMLAR
numan 21 OCAK 2011 / 10:14 0 0
arama motorlarında da kan kaybediyor artık seolar daha kolay açığını bulabiliyorlar algoritmalarının. Yerinde bir değişiklik olmus belki de şimdi sıra Matt Cutts de :) google dinamizmi kamburlaşıyor microsoftn ibm e yaşattığını, onlara da mark yaşatabilir belki.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun