Kariyer 11 MAYIS 2010 / 08:00

En uzak galaksi kümesi keşfedildi

Uluslararası astronom grubu bugüne kadar görülen en uzak galaksi kümesini keşfetti.

Uluslararası astronom grubu bugüne kadar görülen en uzak galaksi kümesini keşfetti.


Buluş ve icatların zamanı bitiyor gibi düşünebiliriz. Artık keşfedilecek bir şeyler kalmadı da sanabiliriz. Ancak bilim adamları gelişen teknolojiyi kullanarak yenilikler keşfetmeye devam ediyor.

Max Planck Uzay Fiziği Enstitüsü, Tokyo Üniversitesi ve Kyoto Üniversitesi'nden oluşturulan uluslararası astronom grubu, 9.6 milyar yıl uzakta bulunan bir galaksi takımını keşfetti. Galaksiden gelen dalga boylarına göre, keşfedilen galaksi önceden bilinen en uzak galaksi kümesinden 400 milyon ışık yılı daha uzakta bulunuyor.

Yapılan gözlemlere göre, evren daha gençken bile var olan bu galaksinin şu anda çok yaşlı olduğu düşünülüyor. Subaru XMM Gözlem Evi'nden yapılan x-ray ve kızılötesi gözlemler sonucu bulunan galaksi kümesi, çıplak gözle görülemiyor.

Bu ve benzer araştırmalar sadece galaksi oluşumu ile ilgili bilgileri içermekle kalmıyor, aynı zamanda tüm evrenin geçmişi hakkında bilgiler veriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun