Kariyer 20 MART 2013 / 08:13

Electronic Arts CEO’su John Riccitiello istifa etti

Tarihinin en kötü finansal dönemlerinden birini geçiren şirketin CEO'su Riccitiello 30 Mart’ta görevinden ayrılmaya karar verdi. Şirket yeni bir CEO arayışına girdi.Son dönemde akıllı telefonların gelişimi ile dönüşen oyun pazarına geleneksel şirketler ayak uydurmakta zorlanıyor. Hem sosyal hem de mobil oyunun hızla geliştiği döneme ayak uydurmakta zorlanan Electronic Arts’ın CEO’su görevinden ayrılma kararı aldı. 2007 yılında göreve gelen John Riccitiello ayrılığının sebebini EA çalışanlarına gönderdiği bir mektupta açıkladı.

EA’den ayrılma kararını bu yıl karşılarına çıkacak finansal sonuçlar sebebiyle aldığını dile getiren Riccitiello, Wall Street yatırımcılarından da baskı gördüklerini, bu finansal sonuçlardan tamamen kendisinin sorumlu olduğunu aktardı.

2012’nin son üç ayında 1.18 milyar dolar gelir elde eden EA, bir önceki yıla göre yüzde 28’lik kayıp yaşadı. Aynı dönem için yatırımcıların beklentileri 1.29 milyar dolarlık gelir olacağı yönündeydi.

SimCity ve Medal of Honor sonunu hazırladı

Şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Larry Probst ise yaptığı açıklamada, “John, şirketin endüstrideki değişime ayak uydurabilmesi için çok çalıştı ve farklı alanlardaki dijital gelirlerimizin artmasına yardımcı oldu” dedi. Probst, yeni CEO arayışlarına da başladıklarını sözlerine ekledi.

Bu ay başında EA, SimCity’nin çevrimiçi sürümünü kullanıcılarla buluşturmuştu. Ancak oyun çıktığı ilk günden bu yana kullanıcıların ağa girişlerindeki problemlerle gündeme gelmişti. Birçok çevrimiçi mağaza gelen şikayetlerin ardından oyunun satışının durdurulduğunu açıklamıştı. EA bu hayal kırıklığının ardından beklentilerin üzerinde giriş olduğunu belirterek oyunculara bedava PC sürümü vermeyi teklif etmişti.

Şirket bir hayal kırıklığını da değerlendirmelerde oldukça düşük puanlar alan “Medal of Honor” oyununda yaşamıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun