Kariyer 15 HAZİRAN 2012 / 12:55

Eğitim ve Teknoloji Danışma Merkezi sektöre yeni yetenekler kazandıracak

TÜTED, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türk Telekom Akademisi işbirliğiyle kurulan Eğitim ve Teknoloji Danışma Merkezi bugün yapılan törenle hizmete açıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde açılan merkez, sektör temsilciler, üniversite eğitim görevlileri ve öğrencilerin katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. Aynı anda 30 öğrenciye hizmet verebilen bir yapıya sahip merkez, ISTKA'nın ''Kar Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı'' kapsamında hayata geçirildi.

Açılış töreninde konuşan TÜTED Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, ''Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi'' projesinin KOBİ'ler de dahil olmak üzere, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren firmaların teknoloji ve inovasyon ihtiyaçlarına yönelik verilecek teknik eğitimler ile mevcut ve potansiyel işgücünün, teknolojik yeteneğinin artırılması, yeni araştırmacı ve geliştirmecilerin yetiştirilmesi, ayrıca sektördeki Ar-Ge personelinin bilgi birikimini artırarak yeni yetenekler kazanmalarının sağlanmasına katkıda bulunacağını dile getirdi. Müftüoğlu, projeyle birlikte İstanbul bölgesinin, telekomünikasyon sektöründe yeni teknolojilerin geliştirileceği, Ar-Ge altyapısının güçlendirilerek, katma değeri yüksek ürünlerin tüm dünyaya servis edildiği küresel odak noktalarından biri haline gelmesini hedeflediklerini altını çizdi.

 

Türk Telekom Akademi Direktörü Ayhan Artar da, açılan laboratuvarın asıl amacının mesleki gelişimde farkındalığın ötesinde gelişim sağlayacak teknik kişileri yetiştirmek olduğunu söyledi. Projede, üniversite, iş adamları ve uygulamacıların yanı sıra uygulamaya yönelik bir içeriğinde olduğunu kaydetti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Dekan Celal Kocatepe'nin de katılımıyla açılışı yapılan merkezde, Telekomünikasyon Teknolojileri Sertifika Programı ve Bilişim Teknolojileri Sertifika Programı gibi başlıklar altında eğitimler sunulacak. Bunun yanı sıra, sektör kuruluşlarının istihdam ettikleri elemanların da merkezde eğitilmesi amaçlanırken, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar, üniversitelerin Elektronik ve Haberleşme Fakülteleri'nde eğitim alan öğrenciler, ilgili konularda çalışanlar, meslek ve teknik liselerin ilgili bölüm öğrencileri, TÜTED ve diğer telekomünikasyon sivil toplum kuruluşlarının üyeleri yararlanabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun