Kariyer 03 ŞUBAT 2009 / 14:31

Eğitim dünyası için iki yeni platform

Sun Microsystems küresel eğitim topluluklarını birbirine bağlamak amacıyla Educonnection.org ve Open Source University Meetup (OSUM) adlı iki yeni sosyal ağı hayata geçirdi.

Sun Microsystems küresel eğitim topluluklarını birbirine bağlamak amacıyla Educonnection.org ve Open Source University Meetup (OSUM) adlı iki yeni sosyal ağı hayata geçirdi.


EduConnection.org topluluğu eğitim kurumlarını hedeflerken, OSUM Programı ise açık kaynak programlama araç ve platformları ile ilgili öğrencileri bir araya getiriyor.


EduConnection.org okullara, yeni teknolojiler satın alma ve kullanma konusundaki sıkıntılarını aşabilmeleri için bilgi ve uygulamaları paylaşabilecekleri bir platform sunuyor. Platform Sun’a da eğitim topluluğunu ve bu toplulukla bağlarını güçlendirmenin yanı sıra topluluğu destekleme olanağı da tanıyor. OSUM Programı ise açık kaynak geliştirici araç ve platformlarını öğrenmek, kullanmak ve bunlarla ilgili bilgi paylaşımında bulunmak isteyen öğrencilere hitap ediyor. Portal; öğrencilerin MySQL, Java, GlassFish, OpenSPARC, OpenSolaris gibi yazılımlara katkıda bulunmasına ve bunları kullanmasına yardımcı oluyor. OSUM kapsamında öğrenciler üniversite kampüslerinde düzenlenen etkinliklerde bir araya gelme fırsatı da buluyor. Yapılan açıklamaya göre kurulduğu günden bu yana dünya çapında OSUM topluluğuna katılan öğrenci sayısı 45 bine ulaşmış durumda. Türkiye’de OSUM üye sayısı ise yaklaşık bin kişi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun