Kariyer 13 KASIM 2008 / 12:42

E.T. 2025'te gerçekten gelebilir

Yahoo'nun San Francisco'da düzenlenen Brickhouse etkinliğinde konuşan gökbilimci Seth Shostak, 24-25 yıl içinde dünya dışı canlıların yerini saptayabileceklerini belirtiyor.

Yahoo'nun San Francisco'da düzenlenen Brickhouse etkinliğinde konuşan gökbilimci Seth Shostak, 24-25 yıl içinde dünya dışı canlıların yerini saptayabileceklerini belirtiyor.Kaliforniya'daki bilimsel araştırma merkezi SETI'den (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) üst düzey gökbilimci Seth Shostak, bilgi işlem teknolojisindeki gelişmelerin 2025 yılına kadar uzaylıları bulmamızı sağlayacağını tahmin ediyor.


Moore Yasası altında yer alan bilgi işlem gücünün ve uzaya olan uzaklığın çakışmasına dayanan tahminlere göre, önümüzdeki yıllar içinde icat edilecek cihazlarla araştırmalar dünya dışı canlıların konumunu radyo dalgaları aracılığıyla tespit edebilecek. Bu tür bir proje 1990'ların başında NASA tarafından da denenmiş ancak başarıya ulaşamadığı için senato tarafından iptal edilmişti.


Eğer tahminler doğruysa, bu 2025 yılına kadar 500 ışık yılı uzaklıktan bilgi alabileceğimiz anlamına geliyor. Bilim adamları, galakside radyo transmiterleri oluşturabilecek 10 bin zeki uygarlık olduğu kanısında. Gökbilimci, bu araştırma için kullanılacak ana cihazın, Microsoft ve Paul Allen tarafından finanse edilen ve UC Berkeley Radyo Astronomi Laboratuvarı (RAL) ve SETI tarafından kontrol edilen Allen Teleskop Grubu olacağını açıkladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun