Kariyer 30 EYLÜL 2010 / 12:23

Dünyanın kardeşi bulundu

Gliese 581 yıldız sisteminde yer alan gezegen dünyayla aynı koşulları sunuyor.

Gliese 581 yıldız sisteminde yer alan gezegen dünyayla aynı koşulları sunuyor.


Birkaç ay önce Stephen Hawking dünyadaki yaşamın bu yüzyıl içinde başka bir gezegene taşınmaması durumunda tamamen ortadan kaybolacağı ön görüsünde bulunmuştu. Yakın zaman sonra uzaylılarla irtibata geçen ilk kişi olarak seçilmesi beklenen Malezyalı Astrofizikçi Mazlan Othman, çalışmaların hızlandığını, yakın zamanda dünya benzeri bir gezegen bulunacağını öngörmüştü (bu arada BM tarafından uzaylılarla ilk temas için temsilci seçildiği haberinin yalanlandığını not düşelim).

Neyse, neticede beklentiler gerçekleşti ve dünyaya çok benzeyen bir gezegen sonunda keşfedildi. Gliese 581 adlı gezegenin yer aldığı yıldız sistemi 20,3 ışık yılı uzakta bulunuyor. Bugüne kadar astronomlar bu yıldız takımında beş gezegen keşfedilmişti. Ancak hiçbiri dünyanın bizlere sunduğu optimum yaşama düzeyine erişemiyordu. Keşfedilen gezegende durum böyle olmadı.

Sistemin ortasında bulunan yıldıza göre dördüncü sırada bulunan gezegen Gliese 581g, bugüne kadar keşfedilmiş dünyaya en çok benzeyen gezegen olabilir. Hatta gezegen yüzeyinde sıvı halde su bulunduğu tahmin ediliyor.

Su bulunmasının yanında gezegenin atmosfer sıcaklığının da ortalama eksi 31 ile eksi 12 arasında değiştiği belirtildi. Gezegenin dünyanın üç katı büyüklükte olduğu belirtiliyor.

Ayrıntılar için http://www.nasa.gov/topics/universe/features/gliese_581_feature.html adresine bakabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun