Kariyer 17 OCAK 2013 / 16:09

Dünyanın en yaratıcı tembel adamı "iş üzerinde" yakalandı

Dünyanın en yaratıcı tembel adamı "iş üzerinde" yakalandı

İşkolik bir insan değilseniz, günde 8 saat çalışmak bir noktadan sonra insanı canından bezdirebiliyor. Amerikalı bir yazılımcı tüm işlerini Çin'de bir başkasına yaptırarak çözüm bulmuş gibi görünüyor.Bir Amerikan şirketinde çalışan yazılımcı, kendi işini Çinli bir şirkete yaptırarak, altı sıfırlı bir maaş aldığı ortaya çıktı. Yazılımcı, aldığı maaşın beşte birini Çinli şirkete vererek, “iş saatlerinde” internette sörf yapmak, sosyal paylaşım ve alışveriş sitelerinde vakit geçirdi. Yazılımcının foyası, altyapı şirketinin sanal özel ağ üzerinde anormal yoğunluk görülmesiyle birlikte ortaya çıktı.

Şirket, yoğunluğu denetlemesi için Verizon ile anlaşırken, ilk etapta şirketin bilgilerinin Çin’e sızdırılmasından şüphe etti. Daha sonra çalışanın iş istasyonu üzerinden Şinyang kentiyle açık bir VPN bağlantısı olduğu farkedilirken, Verizon’dan Andrew Valentine, söz konusu bağlantının çalışanın kimlik bilgileri üzerinden kurulduğunu tespit etti.

Çalışanın bilgisayarı üzerinde yapılan incelemelerde, Çin’deki yazılım şirketi adına kesilmiş faturalara rastlanırken, çalışanın senede yüz binlerce dolar kazanıp, Çinli şirkete yılda 50 bin dolar civarında para ödediği ortaya çıktı.

Valentine'ın anlattığına göre çalışan, RSA şifreleme aygıtını acele posta hizmetiyle Çin'e gönderiyordu. Bu sayede, onun kimlik bilgileriyle erişim sağlayan Çinli firma çalışanları onu sabah dokuzdan akşam beşe kadar çalışıyormuş gibi gösteriyordu.

Şirketin çalışanlarını evden çalışmaya teşvik etme amacıyla yaklaşık 2 yıldır sabit bir VPN kullandığı belirtilirken, bu olay üzerine şirket politikalarını tekrardan gözden geçirecek gibi görünüyor.