Kariyer 11 HAZİRAN 2009 / 07:51

Dünya'yı yaşatan göktaşları

Araştırmacılar, 4 milyar yıl önce Dünya, Mars ve Ay ile çarpışan göktaşlarının gezegenimize ısı ve suyu getirdiğini söylüyor.

Araştırmacılar, 4 milyar yıl önce Dünya, Mars ve Ay ile çarpışan göktaşlarının gezegenimize ısı ve suyu getirdiğini söylüyor.


Bilim adamları yaşam için gereken materyallerin çoğu zaman dünya dışından geldiğini düşünmüştür. Geochimica et Cosmochimica Acta isimli yayındaki çalışma raporuna göre, bilim adamlarının dünyaya milyarlarca yıl önce düşen tarihi kayaları ısıtıp çıkan karbondioksit ve su oranını ölçtüklerinde buldukları; bu sonuç oldu. Araştırma da, bu hayat veren içeriklerin Dünya'ya nasıl ve ne zaman geldiğini ortaya koyuyor.


Yakın Dönem Ağır Bombardıman (Late Heavy Bombardment) olarak bilinen ve 20 milyon yıl süren meteor yağmuru boyunca dünyaya çarpan kayalar; atmosfere girerken inanılmaz derecede yüksek ısıya ulaşıyor. Bilimadamlarının teorisine göre, dünyayı saran ince atmosferden geçerken oluşan geçici sıcaklık, oksijen ve su yönünden zengin dış katmanları meteorlardan ayırmaya yeterli olmuş olabilir. Bu süreç, zaman içinde atmosferde oksijen ve su birikimine neden olabilir. Yapılan incelemeler sonucunda, her bir göktaşının kendi su buharının yüzde 12'sini, karbondioksitin ise yüzde 6'sını yaydığını gösteriyor. Bu miktar, göktaşının dünyaya etkisi bazında oldukça önemsiz ve küçük görünse de, kayıtlar Yakın Dönem Ağır Bombardıman'ın Dünya'ya ve Mars'a milyonlarca göktaşı yolladığını gösteriyor. Hesaplamalar, bunun her gezegene yılda 10 milyar ton karbondioksit ve 10 milyon ton su buharı pompaladığını ortaya koyuyor.


Peki her iki gezegen de göktaşları ile bombalandıysa, neden Mars'ın atmosferi hayata dünya gibi elverişli değil? Bilimadamları bunun sebebinin, Dünya'nın güneşin solar rüzgarından korunmak için kullandığı koruyucu manyetik tabakaya Mars'ın sahip olmamasını gösteriyor. Sonuç olaraka Mars'daki atmosfer soyuluyor. Volkanik hareketlerdeki azalma, gezegeni soğutuyor. Bu da yüzeydeki sıvının buza dönüşmesine neden oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun