Kariyer 16 MART 2009 / 08:50

Discovery nihayet fırlatıldı

Dış yakıt sorunu ile fırlatılışı sürekli ertelenen uzay mekiği Discovery, Florida'daki Cape Canaveral üssünden yola çıktı.

Dış yakıt sorunu ile fırlatılışı sürekli ertelenen uzay mekiği Discovery, Florida'daki Cape Canaveral üssünden yola çıktı.


Cape Canaveral yerel saati ile Pazar günü 19.43’te fırlatılan Discovery mekiğinin 7 kişilik bir mürettebatı bulunuyor. 36. uçuşunu yapan Discovery, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) için dördüncü ve son güneş panelini taşıyor ve idrarı içme suyuna dönüştüren su arıtma sisteminin yeni parçalarını götürüyor.


Mekiğin görevi, defalarca yapılan ertelemeler yüzünden bir gün kısaltıldı. Mürettebattan Japon astronot Koichi Wakata, mekik ekibinden ayrılıp uzay istasyonu ekibine katılacak. Discovery, yörüngede 13 gün kalacak. UUİ'ye yeni mürettebatını götürecek Rus Soyuz uzay aracının fırlatılmasından önce UUİ'den dönmesi planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun