Kariyer 31 AĞUSTOS 2009 / 14:36

Chandrayaan-1'in Temel Sorunu

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu, ay araştırması için gönderdikleri ilk insansız uzay gemisiyle olan bağlantıyı kaybettiklerini açıkladı.

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu, ay araştırması için gönderdikleri ilk insansız uzay gemisiyle olan bağlantıyı kaybettiklerini açıkladı.


Cumartesi sabahı, Hindistan Uzay Ajansı Sözcüsü S.Satish bağlantıda ciddi bir problem yaşadıklarını ve bağlantıyı yeniden kuramazlarsa, uzay gemisini kaybedeceklerini açıkladı.

Birkaç saat içinde en kötü senaryo gerçekleşti ve proje yöneticisi Bay Annaduri görevin kesinlikle bittiğini ve uzaygemisiyle olan bağlantının tamamıyla koptuğunu söyledi.

Ajansa göre cumartesi sabahı yerel saatle 01:30'da Chandrayaan 1 uzay gemisiyle olan bütün bağlantılar koptu. Uzmanlar gemi kaybının, ulusal gururu son yıllarda yükselen ve79 milyon dolarlık uzay göreviyle zirve yapmayı hedefleyen Hindistan'da ciddi bir hayal kırıklığı ve önemli ölçüde bir şok yaratacağını söylüyorlar.

Hindistan Uzay Ajansı'nın irtibatı kaybettiği Chandrayaan 1 uydusu Ay'ın yörüngesinde dönmeye devam edecek ve eğer başka bir hamle yapılmazsa büyük ihtimalle bir süre sonra Ay'ın yüzeyine çarpacak.

Görev 2008'in Ekim ayında başlamıştı. Fakat bu yaz, asıl geminin yanındaki algı cihazı, geminin irtifa yörüngesini değiştirmek isterken önemli bir parçada bozulma yaşandı. Böylece iki yıllık araştırma görevinin ayakta kalıp kalamayacağı ile ilgili ilk şüpheler oluşmaya başladı.

Bu geniş projenin temel amaçlarından biri, fizikçilerin gelecekte nükleer füzyon için potansiyel enerji kaynağı olduğuna inandığı ve nadir bulunan helyum 3 izotopu için potansiyel kaynaklar aramaktı.

Hindistan Uzay Ajansı (ISRO) görevin, 2012'deyapılması hedeflenen daha kapsamlı bir insansız ay gezisine doğru ilk deneysel çalışma olacağını umuyordu.

Ajans aynı zamanda Mars ve Venüs hakkında bilgi toplamak için uydu gönderme planlarından da yakın geçmişte bahsetmişti.

Hindistan, son birkaç yılda saldırganca global uydu pazarına doğru yol alsa da hevesli uzay programları ABD, Rusya ve Çin gibi bu konuda yüksek tecrübeye sahip devlere karşı son yıllarda ciddi bir prestij kazanmıştı. Bu üzücü başarısızlığın Hindistan'ın uzay çalışmaları geleceğini nasıl etkileyeceğine dair ise henüz oluşmuş bir fikir yok.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun