Kariyer 13 HAZİRAN 2012 / 16:53

Çalışanlara göre zevkli iş, yüksek maaştan önde geliyor

Zevkli iş, yüksek maaştan önde geliyor

Randstad'ın hazırladığı “Global iş dünyası eğilimleri” raporuna göre, tüm dünyada çalışanların yarıdan fazlasının zevkli bir işin, iyi bir maaştan daha önemli olduğunu düşündüğünü gösteriyor. 32 ülkeyi kapsayan raporda çok önemli bulgular göze çarparken, çalışma şartlarından en fazla memnun olanların Avrupa'da yer aldığı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra özellikle Fransa, İsviçre, Danimarka ve Türkiye’de kişisel motivasyon ve iş memnuniyetinde bir önceki döneme göre artış olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada özellikle kuzeyli ülkedeki çalışanların işten aldıkları keyfi, yüksek maaştan daha önde tuttukları dikkat çekerken, Hong Kong, Malezya ve Hindistanlı çalışanlar için ise maaş çok daha güçlü bir etkiye sahip. En dikkat çeken bulgulardan biriyse, tüm dünyada çalışanların yüzde 82'sinin yaşamak için çalışmaları oldu.

Çalışanlar iş yerindeki duygusal ilişkileri sorun etmiyor

Araştırmanın ortaya koyduğu ilgi çekici bir diğer konuysa çalışanların iş yerindeki ilişkileri oldu. Çalışanların yüzde 60'tan fazlasının iş arkadaşlarıyla dışarıda da görüştüğü ve yakın dostluklar kurduğunu ortaya koyan araştırmada, özellikle Brezilya ve Hong Kong öne çıktı. İş ortamındaki duygusal ilişkilere de değinen araştırmada özellikle Çin ve Malezya öne çıktı. Hindistan ve Lüksemburg'da çalışanların birbirleriyle duygusal ilişkiler kurmasının, iş performansında kötü etkileri olduğu da ortaya konan bir diğer konu olarak göze çarptı.

Bir diğer yandan çalışanların yüzde 72'si bu tarz ilişkilerin bir sorun oluşturmayabileceğini öne sürüyorlar. Özellikle İspanya, Meksika ve Hong Kong'da görülen bu durum, çalışanların bu konuda açık görüşlü olduğunu ortaya koyuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun