Kariyer 18 ARALIK 2012 / 16:01

Çalışanlar 2013 yılına umutla bakıyor

Çalışanlar 2013 yılına umutla bakıyor

Randstad tarafından 32 ülkede 18-65 yaş aralığındaki binlerce çalışan ile yapılan ‘Global iş dünyası eğilimleri’ araştırmasına göre, tüm dünyadaki çalışanların yüzde 60’tan fazlası ülkelerindeki ekonomik durumu ‘kötü’ olarak nitelendirirken, 2013’ten umutlu olduklarını ifade etti. 

10 yıldır ‘Workmonitor’ adıyla yılda 4 kez global iş dünyası eğilimlerini araştıran lider insan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad, 2012’nin son araştırmasını yayımladı. Rapora göre global olarak çalışanların yüzde 73’ünün iş yüklerinin arttığı, dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de de çalışanların yüzde 77’sinin 2013’te zam beklentisi olduğu ortaya çıktı.

Rapora göre, özellikle Yunanistanlı çalışanların yüzde 98’i bu görüşü savunurken, İspanya’da bu oran yüzde 96. Macaristan ve İtalya’da yüzde 94 iken, Türkiye’de ülke ekonomisinin kötü olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 68. Avro bölgesindeki çalışanların ortak görüşü ise “Belki zor zamanlar yaşıyoruz ama 2013’ten iyi şeyler bekliyoruz” oldu. Avro bölgesi dışında kalan Avrupa ülkelerinde ise Norveçli çalışanların yüzde 94’ü, İsviçreli çalışanların yüzde 87’si, İsveçli çalışanların yüzde 74’ü ülke ekonomilerinin durumunu iyi olarak nitelendirdi.

İşverenlerin durumu iyi

İstihdam piyasasının hassasiyetleriyle çalışan eğilimleri hakkında hazırlanan Workmonitor araştırmasının dördüncüsünde önemli bulguların yer aldığına dikkat çeken Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka,
“2013 planlarının yapıldığı bugünlerde, küresel araştırmaya katılan çalışanların yüzde 70’ten fazlası ülke ekonomilerindeki olaylara karşın, işverenlerinin finansal açıdan iyi durumda olduğunu söyledi. Öte yandan çalışanlar yeni yılda işverenlerinin finansal performansının daha da iyileşeceğini umuyor. Önümüzdeki yıl olumlu gelişmeler bekleyen çalışanlar özellikle yüzde 86 ile Brezilya’da. Bu oran Hindistan’da yüzde 92, Hong Kong’ta yüzde 91, Türkiye’de yüzde 73, Yunanistan’da ise yüzde 32. Araştırmada ön plana çıkan diğer önemli bir gündem maddesi ise çalışanların daha iyi bir iş-yaşam dengesi olması yönündeydi. Küresel olarak çalışanların yüzde 73’ü 2012’de iş yüklerinin arttığına işaret ederken, tüm dünyadaki çalışanların yüzde 80’i iş-yaşam dengesinde daha iyi bir yapılanmanın olmasını istiyor”

2013 yılında maaş ve ödül beklentisi var

Çalışanların beklenti, eğilim, hassasiyet ve güvenlerinin takip edildiği Workmonitor araştırmasının dördüncüsünde, yeni yıla sayılı günler kala, çalışanların büyük bir kısmı işverenlerinden maaş artışı bekliyor. Bu oran Hong Kong’da yüzde 95, Arjantin’de yüzde 94.5, Malezya’da yüzde 94, Hindistan’da yüzde 93, Türkiye’de yüzde 77, Avustralya’da yüzde 75, ABD’de yüzde 69, İngiltere’de yüzde 61, Almanya’da ise yüzde 57. Maaş artışının yanı sıra çalışanların yüzde 76’sı 2012’deki iş yükleri ve ulaştıkları başarılara dayanarak, finansal bir ödül ya da bir seferlik ikramiye hak ettiklerini düşünüyor. Ancak yine küresel olarak yalnızca yüzde 53’lük çalışan grubu bir ödül almayı gerçekte umut ediyor.

 

YENİ YIL PLANLARI KARİYER ÜZERİNE

Araştırmaya göre 2010 yılına kıyasla Avrupalı çalışanların yeni yılda işverenlerinden hediye beklentisi daha düşük çıktı. Yeni yılda en çok Hollandalı çalışanlar % 83.3 ile hediye almayı beklerken, Hindistan’da % 73.1, Çin’de % 70.9 Arjantin’de ise % 54 oldu. Yunanistanlı çalışanların sadece % 35’i yeni yıl hediyesi beklerken, Macaristan’da bu rakam % 30, Türkiye’de ise % 39 oldu. Araştırmanın önemli bulgularından bir diğeri de yeni yıl kararları üzerineydi. Tüm dünyadaki çalışanların yarısı yeni yılda kariyerlerine odaklanarak, planlarını bu yönde yaptıklarını ortaya koydu. Meksika, Hindistan ve Arjantinli çalışanların ortalama % 80’i kariyerlerine odaklanırken, Türkiye’de de bu oranın % 60’larda olduğu saptadı.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun