Kariyer 03 AĞUSTOS 2009 / 21:03

Çağlayan Arkan da yurtdışında

Eylül 2003’ten beri Microsoft Türkiye Genel Müdürlüğü yapan Arkan, Microsoft merkez ofisine atandı.

Eylül 2003’ten beri Microsoft Türkiye Genel Müdürlüğü yapan Arkan, Microsoft merkez ofisine atandı.


Microsoft Türkiye'de göreve başladığı 2003 yılından bu yana, 6 sene içinde "Türkiye Bilişimle Kalkınıyor" vizyonuyla Microsoft Türkiye'nin yüzde 300 büyümesine liderlik eden Arkan, 1 Ekim 2009 tarihinde Microsoft merkezinde Kurumsal Müşterilerden sorumlu organizasyonda, Dünya Üretim ve Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdür olarak göreve başlayacak.


Arkan'ın liderliğindeki küresel Üretim ve Kaynaklar grubu içinde Havacılık ve Savunma, Otomotiv, Yüksek Teknoloji ve Elektronik, İlaç, Kimya sanayileri, Petrol ve Doğal Gaz ve Elektrik/Su/Gaz Dağıtım Hizmetleri'nden oluşan 7 farklı dikey sektör barınıyor. Redmond'daki merkez ofiste görev yapacak olan Çağlayan Arkan, yöneteceği sektörlerin dünya haritasında çok farklı coğrafyalarda odaklanmış olmasından da hareketle tam anlamıyla küresel bir liderlik görevi üstleniyor. Arkan'ın liderliğini yapacağı grubun, 30 Haziran'da biten 2009 mali yılı itibarıyla ciro büyüklüğü 5.8 milyar dolar; bu rakam Microsoft Corporation toplam cirosunun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor.


Microsoft Türkiye'de görev yaptığı süre içinde çeşitli başarılara imza atan Çağlayan Arkan, kriz döneminde bile Microsoft'un Türkiye'ye yatırım yapmasında önemli bir rol oynadı. Microsoft Corporation CEO'su Steve Ballmer'ın Nisan ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında açılışını yaptığı Microsoft İnovasyon Merkezi bu yatırımların en önemlilerinden bir tanesi. 2009 yılı sonunda Microsoft Türkiye'nin İstanbul ve Ankara'da önemli yatırımlar ile büyüklük ve çağdaş teknoloji kullanımı açısından dünya çapında sayılı ofislerinden birine taşınması kriz dönemi sırasında alınan diğer bir önemli yatırım kararı. Bu gelişmelerin sonucu olarak, Microsoft Türkiye, Hewitt tarafından yapılan "En Beğenilen İş Yeri" araştırmasında en başarılı 5 şirketten birisi olmaya devam etti.


Çağlayan Arkan, Microsoft Türkiye Genel Müdürlüğü görevinin yanı sıra içinde Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Meksika ve Türkiye'nin de olduğu gelişen pazarlar grubunun da liderliğini yapıyordu.


Çağlayan Arkan yeni görevine ilişkin şunları söyledi:


"6 yıla çok şey sığdı. Bugün Microsoft Türkiye, Microsoft içinde büyüme, karlılık, insan ve yönetim kalitesi gibi pek çok kriter açısından çok özel bir yerde duruyor. Beni en çok gururlandıran konular ise, değerli iş ortaklarımızla birlikte, çok kıymetli ve başarılı müşterilerimiz için yaptığımız, birbirinden önemli projeler oldu. Bugün, ülkemizde, Microsoft Türkiye'nin her 1 Amerikan Doları değerindeki cirosuna karşılık, Microsoft ekosistemi 20 Amerikan Doları ciro yapar noktaya geldi ve bu ekosistem IDC'ye göre 99,000 kişilik bir istihdam rakamına erişti. Bu da Türkiye'deki BT pazarı toplam istihdamının üçte ikisi anlamına geliyor. Bundan büyük, mutluluk ve gurur kaynağı tahayyül edemiyorum. Türkiye'nin potansiyeli her zaman benim için en önemli motivasyon, ilham ve enerji kaynağı oldu. Görevim değişmiş de olsa, kalbim Türkiye için atacak ve çabam da bu potansiyelin gerçekleşmesi yönünde olacak. Hayalim, yöneteceğim küresel sektörlerde Türkiye'den çözümlerin dünyaya yayılması. Türkiye Bilişimle Kalkınıyor vizyonumuzu destekleyen, katkı veren tüm iş ortaklarımıza, müşterilerimize, sivil toplum örgütlerine, herkese çok teşekkür ederim."


Yeni lideri için arayışını başlatan Microsoft Türkiye'nin Genel Müdürlük görevine, geçiş süresi boyunca Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Ali Faramawy vekalet edecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun