Kariyer 09 EYLÜL 2008 / 15:16

Büyük deneye saatler kaldı

Dünyayı yutacak bir kara delik meydana geleceği eleştirilerinin ve endişelerinin damgasını vurduğu yüzyılın deneyine saatler kaldı.

Dünyayı yutacak bir kara delik meydana geleceği eleştirilerinin ve endişelerinin damgasını vurduğu yüzyılın deneyine saatler kaldı.


Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” (LHC), 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama’dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak maddenin sır perdesini aralayabilmek için TSİ 10:30'da faaliyete geçiriliyor. Deneyden sonra büyük bir kara delik oluşacağı ve dünyanın sonunun geleceğini savunanlara karşı ise deneyi gerçekleştirecek Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü (CERN) her gün bu endişelerin yersiz olduğuna dair açıklamalar yayınlıyor. CERN'den beş fizikçinin hazırladığı analizde “Doğa bugüne dek bu deneyi yaklaşık 100 bin kez yapmış durumda ve gezegenimiz hala ayakta” deniyor. Özellikle internette dolaşan bazı mesajlarda, atom parçalayıcının çalıştırılmasıyla bir kara deliğe yol açacak güçlü enerji alanlarının ortaya çıkacağı ya da garip bir parçacığın oluşarak, dünyayı sıcak bir sıvıya çevireceği söylentileri yer alıyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarındaki 27 kilometre uzunluğundaki bir tünele yerleştirildi. Tünel Jura Dağları’nın altında, 50-175 metre derinlikte bulunuyor. Alet yarın ilk kez çalıştırılacak ve birbirine zıt yönlerde hareket eden, iki paralel proton demeti yollayacak. Protonlar ışık hızına yaklaştığında, çarpıştırıcının içindeki süperiletken mıknatıslar ışın demetlerinin yönünü değiştirerek protonları müthiş bir hızla birbiriyle çarpıştıracak. Amaç, 14 milyar yıl önce evrenin meydana geldiği Big Bang/Büyük Patlama’dan mikrosaniyeler sonraki ortamı yeniden yaratmak. Çünkü bugünkü evrenin temel taşlarının o anlarda şekillendiği düşünülüyor.Bilim adamları deney sayesinde evrende bugüne dek sır olarak kalan bazı konulara ışık tutmayı umuyor.


CERN deneyi Youtube'da rap şarkısıyla anlatılıyor


CERN deneyini bir rap şarkısı eşliğinde eğlenceli bir şekilde anlatan video Youtube'da son günlerde rekor kırdı. Video http://uk.youtube.com/watch?v=eAvipnDS8yE adresinden izlenebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun