Kariyer 07 HAZİRAN 2011 / 17:59

Bu ipuçları hayatınızı değiştirebilir

İş hayatında sizi sunacak bir vitrin olan LinkedIn'i iyi düzenlemek ve herkesin görebileceği hale getirmek için bilmeniz gerekenleri yazıyoruz.

Twitter veya Facebook kadar yaygın olmasa bile LinkedIn, özellikle iş hayatında ciddi düşünenleri buluşturan bir sosyal platform olarak çok popüler. Bu hızlı gelişen iş dünyasının sosyal medya platformuna en güçlü yöntemlerle bağlanmanın ipuçları ise FastCompany’den geliyor. İş hayatı söz konusu olduğunda, bu sosyal ağda yer almak da bir gereklilik.

 

1- Sizi ilgilendirebilecek haber ve bilgiyi keşfetmek için ‘Signal’ yapısını kullanın

LinkedIn’e giriş yaptığınız zaman, yeni bir özellik olan ‘Signal’ yapısına da bir bakın. Bu araç size ağınız içinde güncellemeleri kolayca izleme imkanı sunar. Ama daha da önemlisi, bilgiyi filtre edebilirsiniz. Böylece ikincil ve üçüncü seviye bağlantılarınızın, yani genişletilmiş çemberinizin içindeki insanların konumunu da görebilirsiniz. Bu filtrelemeyi sektör veya lokasyon bazında yapma imkanınız da var.

 

2- Bağlantılarınızı nakledin

Tüm LinkedIn bağlantılarınızı görmek için ‘My Connections’ bölümüne gidebilirsiniz. Bu adres listesi; e-posta adreslerine ve güncel bilgilere ulaşmak için bulunmaz fırsat. Ama daha da önemlisi, bu listeyi gönderebilirsiniz de… Bunun için sayfanın en altında yer alan ‘Export Connections’ bölümüne tıklamanız yeterli. Böylece Microsoft Outlook, Yahoo! Mail gibi adres yapıları için uygun bir formatta tüm bu bağlantı bilgilerini elde edebilirsiniz.

 

3- Bir CV oluşturun

Eğer halihazırda LinkedIn profil bilgilerinizi doldurduysanız, bunu kullanarak bir CV oluşturmanız da çok kolay demektir. ‘Resume Builder’ bu yapıdan profesyonel geçmişinizi çeker. Siz de, hazır bulunan şablonlardan herhangi birini kullanarak, iş geçmişinize dair bilgilerin güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. İster yönetici tarzı sunumla, ister daha gündelik bir yapıyla… Bu araç, üstünüzden ‘CV yazma süreci yükünü’ de alacak. Bu özgeçmişi başka bir yapıya gönderebilir, kolayca paylaşabilir ve istediğiniz zaman istediğiniz düzenlemeleri de yapabilirsiniz.

 

4- Gruplar oluşturun ve bunları kullanın

Twitter’ın aksine burada takip edebileceğiniz fazla ünlü yok, tamam. Ama burada LinkedIn grupları içinde zengin güncel sohbetlere ulaşabilir, bunların içinde yer alabilirsiniz. Bir grup yaratmak burada çok kolay olduğu kadar, verimli bir iş sohbetine atlamak için de eşsiz bir fırsat. Eğer hangi gruba katılacağınızı bilmiyorsanız, o zaman ilk adım olarak ‘Groups You May Like’ bölümüne bir tıklayın. Grupların size neler kazandıracağını ve LinkedIn’in bu yapıyla ilgili planlarını öğrenmek istiyorsanız da, sitenin online bilgi yapısını bir ziyaret edin.

 

5- URL’inizi kişiselleştirin

Özel alan adları Facebook ile birlikte pek moda oldu. Benzer bir şeyi LinkedIn’de de yapabilirsiniz. ‘Edit Profile’ bölümüne gidin ve altta solda yer alan ‘Public Profile’ bölümüne tıklayın. Bu sayfaya girdiğiniz zaman, sağda ‘Your current URL’ bölümünü göreceksiniz. İşte tam burada LinkedIn alan adınızı kişiselleştirebilirsiniz. Böylece hesabınızı da daha güçlü bir biçimde marka haline getirmiş olursunuz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun