Kariyer 18 MART 2010 / 11:31

Bu gezegen bizimkilere benziyor

Güneş sistemi dışında keşfedilen gezegen, ılıman iklim özelliği ile dünyanın ilgisini çekti.

Güneş sistemi dışında keşfedilen gezegen, ılıman iklim özelliği ile dünyanın ilgisini çekti.


BBC kaynaklı habere göre, dünyaya bin beş yüz ışık yılı uzaklığında ve güneş sistemi dışında keşfedilen CoRoT-9b isimli gezegen, güneş sistemindeki gezegenlere benzer ilk ılıman gezegen olma özelliği taşıyor.

Jüpiter boyutlarında olan ve Merkür gezegeni ile benzer bir yörüngeye sahip olan gezegen, yeni gezegenler keşfetmeyi amaçlayan 60 kişiden oluşan bir grup bilim insanı tarafından keşfedildi.

Kanarya Adaları'nda the Instituto de Astrofisica de Canarias'de çalışan bilim adamı Dr. Hans Deeg, gezegenin ılıman bir iklime sahip olduğunu belirtirken aynı zamanda güneş sistemindeki diğer gezegenlere benzer ilk gezegen olduğunu söyledi.

Corot-9b'nin kendi merkezindeki bir yıldızın etrafında 95 günde döndüğü ve yüzeyindeki sıcaklığın eksi 20 santigrad ile 160 santigrad arasında değiştiği biliniyor. Bu bilgiler ışığında bilim insanları güneş sistemimizin diğer yıldızların etrafındaki gelişim süreci hakkında daha fazla bilgi edineceklerini umuyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun