Kariyer 07 OCAK 2013 / 14:33

BT sektörü bulut bilişim konusunda eğitimli personel arıyor

Microsoft’un IDC’ye yaptırdığı araştırmaya göre bilişim sektöründe küresel çapta açılan 4 iş pozisyonundan biri halen doldurulamadı. Bu pozisyonların başını ise yüzde 28 oran ile bulut bilişimle ilgili olanlar çekiyor.Araştırmadan çıkan sonuçlara göre BT sektöründe bulut bilişim konusunda eğitimli milyonlarca çalışana ihtiyaç var. Sektörde hali hazırda bulut bilişimle ilgili 1 milyon 700 bin çalışan aranıyor. Bu rakamın 2 yıl içinde 7 milyona ulaşacağı öngörülüyor. 2015 yılına kadar bulut bilişim ile ilgili açılacak olan iş pozisyonlarının sayısının her yıl yüzde 26 artacağı ve dünyada 7 milyon gibi büyük bir sayıda bulutla ilgili iş pozisyonunun açık kalacağı tahmin ediliyor.

IDC Araştırması’nda öne çıkan bulgular:

Genel Bulgular;

• Küresel olarak, kuruluşların neredeyse üçte ikisi bulut bilişimi kullanıyor, uyguluyor ya da bunu planlıyor. Yine yüzde 50'sinden fazlası, bulut bilişimin yüksek bir öncelik olduğunda hemfikir.

• Ancak kuruluşların dörtte üçten fazlası, bulut bilişimle ilgili olarak güvenlik, erişim veya veri kontrolü konusunda endişeler taşıyor.

• Eğitim, sertifikasyon veya deneyim eksikliği, bulut pozisyonlarının doldurulamamasının ilk üç sebebi.

• Ancak bulutla ilgili beceriler, tüm dünyadaki BT istihdam fırsatlarındaki neredeyse tüm büyüme fırsatlarını temsil ediyor ve bulutla ilgili pozisyonlar için talep, 2015'e kadar yılda yüzde 26 oranında artacak.

Bölgesel Bulgular

• IDC'ye göre, global olarak son kullanıcı organizasyonlarında BT pozisyonlarının genel sayısı, 2011 ile 2015 arasında yüzde 4,3'lük bir birleşik yıllık büyüme yüzdesinde artacak ve 2015'te 29,3 milyona ulaşacak.

• Kuzey Amerika (ABD ve Kanada) IDC'nin bölgesel tahminlerine göre geçen yıl, ABD tüm dünyadaki genel BT bulut hizmetleri için yapılan harcamaların yüzde 62'sinden sorumlu. Kanada'nın daha küçük iş tabanı nedeniyle, bulut kaynaklı işler Birleşik Devletlere göre Kanada'da yüzde 30 daha hızlı büyüyecek.

• Latin Amerika, Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik'teki gelişen pazarların 2015'e kadar yılda yüzde 34'lük bir büyümeye sahip olacağı tahmin ediliyor.

• Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da, bulutla ilgili BT işlerinin yılda yüzde 24 artarak 2015'te 1,4 milyona ulaşacağını tahmin ediyor.

• Bulutla ilgili BT işleri, yılda yüzde 32'lik bir büyüme ile Asya Pasifikte 2015'in sonuna kadar 2,3 milyona kadar büyüyecek.

Bulut bilişimin finansal anlamda sağlıklı bir BT endüstrisi için gerekli olduğunu kaydeden Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Begim Başlıgil sözlerini şöyle sürdürdü;
“Bu gibi araştırmalar bulutun sunduğu fırsatların ne kadar etkili olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Microsoft olarak biz de iş gücünün bu fırsatlara dâhil olduğundan emin olmak istiyoruz. Hedefimiz, mevcut iş gücünü ve öğrencileri yarının işleri için geleceğe hazırlamaya devam etmek. Bu doğrultuda da son olarak Microsoft Virtual Academy (Microsoft Sanal Akademi) adlı aktif profesyonellere önemli bulut becerilerini kazanmalarını kolaylaştıran bir hizmet başlattık. Microsoft Virtual Academy ve daha önceden sunmuş olduğumuz Microsoft BT Akademisi şu anki ve gelecekteki iş gücüne verdiğimiz desteğin en önemli göstergeleri”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun