Kariyer 22 EYLÜL 2008 / 13:00

Böylesi Evren’de görülmedi

NASA'nın atmosfer dışındaki Swift teleskobu, bugüne kadar meydana gelen en uzun mesafeli gama ışınları patlamasını görüntüledi.

NASA'nın atmosfer dışındaki Swift teleskobu, bugüne kadar meydana gelen en uzun mesafeli gama ışınları patlamasını görüntüledi.


Yörüngede dönen NASA teleskobu evrenin uç noktasında bir patlama görüntüledi. Meydana gelen gama ışınları patlaması son rekora 70 milyon ışık yılı fark atarak, bugüne kadarki en uzun mesafeli patlama oldu. GRB 080913 adı verilen patlamanın, 12,8 milyar ışık yılı uzaklıkta bir yıldızdan kaynakladığı ve Swift uydusu tarafından tespit edildiği açıklandı.Evrenin 13,7 milyar yaşında olduğu düşünülürse, bu kadar uzaktan gelen bir olayı görmek, geçmişe yolculuk etmek gibi. Patlamanın dünyaya ulaşması 12,8 milyar yıl aldı. Yani evren daha küçük bir çocukken; henüz yaşı bugünkü yaşının yedide biriyken oluşmuş bir enstantaneyi yakaladı NASA’nın teleskopundaki objektif.Yeryüzündeki gökbilimciler de patlamayı yakın takibe aldılar. Şili’ni LaSilla bölgesindeki Avrupa Güney Gözlemevi’nde 2,2 metrelik bir teleskop kullanılarak patlamanın gözden kayboluş anı farklı ışık dalgaboylarında görüntülendi.Elektromanyetik spektrumdaki en enerjik radyasyon formu olan gama ışınları, aynı zamanda X- ışınları, görülür ışık ve radyo dalgaları içeriyor. Gama ışınları dünya atmosferine nüfuz etmediği için sadece atmosfer dışındaki uydular tarafından görüntülenebiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun