Kariyer 25 AĞUSTOS 2010 / 11:24

Bizimkine çok benzeyen yeni bir gezegen sistemi keşfedildi

Yedi gezegenin olduğu bu sistem yeni bir çağın habercisi gibi.

Yedi gezegenin olduğu bu sistem yeni bir çağın habercisi gibi.


Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu (ESO) araştırmacıları, bizimkine çok benzeyen muhtemelen yedi gezegenden oluşan yeni bir gezegen sistemi keşfetti. Yörüngesinde Güneş’e benzer HD 10180 yıldızı olduğunu söyleyen araştırmacılar, yeni gezegen sisteminin keşfedilenler arasında bizimkine en çok benzeyen sistem olduğunu vurguluyor.

Araştırma ekibi yeni keşfedilen gezegenlerin kendi yıldızlarına olan uzaklığının Güneş sistemimizdeki benzer bir yapıda olduğunu söylüyor. 7 gezegenli bu sistem için araştırma ekibinin başındaki isim Christophe Lovis, “Şimdiye kadar keşfedilen en çok gezegenli sistemi bulduk büyük olasılıkla” diyor.

ESO astronomları HARPS spektrograf kullanarak, 3,6 metrelik bir teleskobla gezegenin bir anlamda güneşi olan HD 10180'ı 6 yıl boyunca inceledi. Lovis keşifle ilgili “Güneş'ten başka farklı bir yıldız etrafında dönen, güneş sistemi dışındaki gezegenlerin araştırıldığı yeni bir çağa girdiğimizi işaret ediyor'' dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun