Kariyer 29 NİSAN 2009 / 13:47

BİTDER 19 Mayıs’ta kuruluyor

Bilişim sektöründe çalışan ve eğitim alanların haklarını korumayı amaçlayan Bilişim ve İletişim Emekçileri Derneği (BİTDER), 19 Mayıs tarihi itibariyle resmen kuruluyor.

Bilişim sektöründe çalışan ve eğitim alanların haklarını korumayı amaçlayan Bilişim ve İletişim Emekçileri Derneği (BİTDER), 19 Mayıs tarihi itibariyle resmen kuruluyor.


BİTDER (Bilişim ve İletişim Emekçileri Derneği) kurulma aşamasına geldi. Dernek, 19 Mayıs 2009 tarihi itibariyle yasallaşacak. Dernek, 400'e yakın kurucu üyenin katılımıyla kurulacak. Derneğe, bilişim ve iletişim alanında faaliyet gösteren kuruluşlarda ya da çeşitli işletmelerin bilişim ve iletişimle ilgili birimlerinde çalışanlar, bu alanda kendi işine sahip olanlar veya yayın yapanlar ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrenciler üye olabilecekler. BİTDER'in amacı, "Bilişim ve İletişim sektörü çalışanlarının haklarını savunmak ve geliştirmek amacıyla sendikal örgütlenme faaliyetleri konusunda araştırma ve çalışmalar yapma" olarak belirtiliyor.


BİTDER'in internet sitesinde şu ifadelere yer veriliyor: "Bizler bugünkü bireysel kazanımlarımızın yarınlara taşınamayacağından endişe ederek IBM Türk Limited şirketinde sendikal örgütlenme mücadelesi başlatan ve yürüten beyaz yakalı bilişim emekçileriyiz. Bizler bunu bir ülke mücadelesi olarak gören ve bu doğrultuda ilkeler oluşturarak çalışan gönüllüleriz. Bizler örgütsüz ve korumasız çalışmayı olağan bir uygulama olarak benimsemek zorunda bırakılmış BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) çalışanlarıyız. Gerek biz BİT çalışanlarının ve gerekse bu alanda yakın zamanda çalışacak olan üniversiteli kardeşlerimizin adaletli ve gelişmiş ülkelere benzer çalışma koşullarına erişebilmesinin ancak örgütlenme bilincinin yerleştirilmesi ile mümkün olacağına inanıyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek, geleceğe ve çocuklarımıza iyi koşullar bırakabilmek için tüm sektör çalışanı ve öğrencilerini BİTDER derneğine katılmaya çağırıyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun