Kariyer 17 NİSAN 2012 / 11:33

Bağımsız yönetim kurulu üyesi olmak üzere bin kişi aranıyor

1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek Türk Ticaret Kanuna göre 371 halka açık şirkete 'Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi' şartı getirilmesiyle bu alanda istihdamın hızla artması bekleniyor. Seçilecek bağımsız üye sayısının 700 ila 1.000 arasında olacağı tahmin ediliyor.Secretcv.com, 1 Temmuz 2012 de yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu’nu ile ilgili bir araştırma yaptı. Kanuna göre şirketlere bağımsız yönetim kurulu üyeliği şartı getirildi. İMKB’deki 371 halka açık şirket, yönetimlerinin üçte birini bağımsız üyelerden seçecek. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) getirdiği bu düzenlemeyle birlikte, özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yapılan şirket genel kurullarında seçilecek bağımsız üye sayısının 700 ila 1.000 arasında olacağı tahmin ediliyor.

Bağımsız yönetim kurulu üyeleri, diğer üyelerin aksine şirketin ve hissedarların dışından atanan üyeler olacak. Bağımsız yönetim kurulu üyeleri şirkette önceden dahi olsa yönetici olarak yer almamış kişiler arasından seçilecek.

Bağımsız yönetim kurulu üyesinin strateji ve yönetim konusunda üst düzey bilgi ve deneyim sahibi olması bekleniyor.

Bağımsız yönetim kurulu üyesi şirketlere neler sağlar?

Bağımsız yönetim kurulu üyeleri öncelikle olaylara daha stratejik bakmayı sağlar, helikopter bakış açısı getirir. Üst yönetimler operasyonel iş yüküyle uğraşırken ve günü kurtarmak için çok ciddi zaman harcarken, bağımsız üyelerin sağladıkları en büyük avantajlar;

- Şirketin daha stratejik olarak geliştirilmesi,

- Sürdürülebilir büyümeyi sağlamak,

- Büyük resmi görebilmek,

- İcranın ve yönetim kurullarının iş körlüğünü aşabilmesi ve onların daha stratejik bakış açısıyla karar almalarını desteklemek olarak sıralanır.

Zaten bağımsız yönetim kurulu üyeliği dünyada uzun zamandır kurumsal yönetim probleminin çözümü olarak görülüyor, şirketin itibarının yükseltilmesi, yabancı sermaye yatırımlarının arttırılabilmesi, rekabet gücünün arttırılması, krizlerin daha kolay atlatılmasına yardımcı oluyor, kaynaklar çok da etkin bir şekilde dağıtılıyor.

Bağımsız Yönetim kurulu üyeleri, atama, azil ve sorumluluk hukuku açısından diğer yönetim kurulu üyeleri ile aynı kurallara tabi olacaklar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun