Kariyer 26 EKİM 2009 / 12:06

Ayda bulunan ilk "baca"

Ay'ın yüzeyinde tespit edilen 65 metre çapında ve 80 metre uzunluğundaki delik, arkasında geniş bir mağara saklıyor olabilir.

Ay'ın yüzeyinde tespit edilen 65 metre çapında ve 80 metre uzunluğundaki delik, arkasında geniş bir mağara saklıyor olabilir.


Newscientist.com kaynaklı habere göre; ay üzerinde geniş bir tünele açılabilecek olan, derin bir delik tespit edildi. Bu keşif, gelecekte astronotları uzay radyasyonundan ve diğer tehlikelerden koruyabilecek olan yeraltı, lav oyma kanallarına bir kanıt oluşturabilecek nitelikte.

Ay; yeryüzündeki yapılara benzeyen, lav tüpleri adı verilen uzun, sarmal tünellerle sahip görünüyor. Araştırmaya göre, erimiş kaya parçalarının zamanla katılaşması sonucu içi boş tüpler oluşmuş.

Yapılan ölçümlere göre bulunan delik 65 metre çapında ve 80 metre uzunluğunda. Bu deliğin geniş bir mağaraya açılması ise tahminler arasında.

Tüpler yüzlerce metre genişliğinde olabileceği için, muhtemel bir ay üssü için bolca yer sağlayabilir. Aynı zamanda tüp tavanları astronotları uzay radyasyonundan, meteor etkilerinden ve aşırı ısı dalgalanmalarından koruyabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun