Kariyer 20 EKİM 2009 / 10:42

Ay nasıl su üretiyor?

Güneşin yaydığı elektrik yüklü parçacıklar, ayın yüzeyindeki toz tanelerinde mevcut olan oksijenle etkileşime geçerek su üretiyor.

Güneşin yaydığı elektrik yüklü parçacıklar, ayın yüzeyindeki toz tanelerinde mevcut olan oksijenle etkileşime geçerek su üretiyor.


Ay aslında güneşten yayılan elektrik yüklü parçacıkları emen büyük bir sünger. Bu parçacıklar ayın yüzeyindeki toz tanelerinde mevcut olan oksijenle etkileşime geçerek su üretiyor. Bu keşif, Hint Chandrayaan 1 ay orbiteri tarafından ESA-ISRO cihazıyla yapıldı ve araştırma, ayın yüzeyinde suyun nasıl oluştuğunun tespit edilmesine yardımcı oluyor.

Ayın yüzeyi bilindiği üzere düzensiz toz zerreciklerinden oluşuyor. Güneşten yayılan parçacıklar, toz zerrecikleri ve emilen alan arasında kalıyor. Bu durumda protonların hidroksil ve su üretmesi için ay yüzeyinde oksijenle etkileşime geçmesi gerekiyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, güneş hidrojen çekirdeklerinin aslında ay regolitleri tarafından emildiğini gösterirken, gizemli bir sonucu da işaret ediyor. Bu gizemde şu: Her protonun aslında ay tarafından emilmediği gerçeği. Çünkü her beş parçadan biri uzaya geri teperek dönüyor. Bu süreçte proton, hidrojen atomu olmak için bir elektronla birleşiyor. Araştırmacılar, böyle bir sonuçla karşılaşmayı ummadıklarını belirtiyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun