Kariyer 25 EYLÜL 2009 / 12:54

Ay'da 300 milyon ton su olacağı tahmin ediliyor

Kingston Üniversitesi uzay araştırmacısı Dr. Chris Welch'a göre, ay üzerinde keşfedilen büyük miktarda su, insanın uzay araştırmaları için önemli çıkarımlar sunuyor.

Kingston Üniversitesi uzay araştırmacısı Dr. Chris Welch'a göre, ay üzerinde keşfedilen büyük miktarda su, insanın uzay araştırmaları için önemli çıkarımlar sunuyor.


Araştırmacıların aya yaptığı üç ayrı araştırmadan alınan ve dikkatle incelen verilerden sonra NASA'nın elde ettiği bulgular tarihi bir önem taşıyor. Dr. Welch bulguların astronotlar için faydalı olacağını söyledi ve şunları ekledi "Bilim adamları ayın yüzeyinin nasıl olduğunu tam olarak bildiklerini düşünüyorlardı ancak bu sonuçlar aslında öyle olmadığını gösterdi bize."

"Çok fazla su bulunması, gelecekte ayda yaşam fikrini kolaylıkla mümkün kılabilir. Su oldukça ağır bir madde ve uzayda uzun süreli konaklamalar için suyu uzaya göndermek çok masraflı ve zor. Uzayda hangi şekilde su olursa olsun, roket gazı için kullanılacak olan oksijeni ve hidrojeni üretmek için ya da içme suyu olarak kullanmak için, bu suyu koruyacak potansiyel bir depoya sahibiz. Elbette üretilecek bu oksijeni aynı zamanda nefes almak için de kullanabiliriz."

Dr. Welch suyun devamlı olarak güneşten yayılan güneş rüzgarından gelen parçalardan oluştuğunu söylüyor. Yapılan çıkarımlara göre, rüzgar, manyetik bir alana sahip olmayan ayın yüzeyindeki toprağa ulaşıyor. Bu yüzey ise oksijen atomlarını, sudan gelen hidrojen nükleid ve hidroksil moleküllerini birleştiren kimyasal reaksiyonları harekete geçiriyor.

Welch açıklamasına şöyle devam ediyor "Ayın yüzeyindeki toprak parçalarını örten su, sıvı şeklinde değil, molekül grupları şeklinde duruyor. Suyu o haliyle içemezsiniz ama arıtılırsa elbette içilebilir hale gelir. Ayrıca bir metreküp toprağın bir litre su sağlayabileceğini düşünüyoruz."

Araştırmacılar, Ay'da bu şekilde depolanmış 300 milyon tondan fazla su olabileceğini tahmin ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun