Kariyer 21 ARALIK 2010 / 16:26

Ay’ın karanlık yüzü aydınlanıyor

NASA, Ay'ın gizemli yüzünü görüntülemeye devam ediyor.

NASA, Ay'ın gizemli yüzünü görüntülemeye devam ediyor.


NASA, bundan birkaç ay önce ayın karanlık yüzünü her zamankinden daha ayrıntılı olarak gösteren topografik bir harita üzerinde çalışmalara başlamıştı.

Ayın iki boyutlu haritasını oluşturabilen Lunar Orbiter Laser Altimeter(LOLA) cihazları, topladığı verilerle ayın enerjisindeki değişimi ölçümlerken, devamlı karanlıkta kalan görülmeyen karanlık yüzünü de görüntülüyor.

Bugüne dek yaklaşık 3 milyar veri noktasına sahip olan LOLA cihazları ile ayın bize kendini göstermeyen yüzünü önümüzdeki 2 yıl boyunca keşfetmeye devam edecek.

Ayın bu bilinmeyen yüzü elde edilen görüntülerle birlikte bugüne dek 10 kilometre kadar hassasiyetle haritalandı. Ancak elde edilen yeni görüntüler yatay olarak 30 metre dikey olarak sadece 1 metre hassasiyetle görüntülendi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun