Kariyer 22 TEMMUZ 2009 / 07:12

Asya'da tarihin en uzun güneş tutulması

21. yüzyılın en uzun süren güneş tutulması, Asya'yı sokaklara döktü. Birçok Hintli ise inançları nedeniyle kendini eve kapadı.

21. yüzyılın en uzun süren güneş tutulması, Asya'yı sokaklara döktü. Birçok Hintli ise inançları nedeniyle kendini eve kapadı.


21. yüzyılın en uzun süren güneş tutulması, Ay'ın Güneş'i tamamen kapattığı bazı yerlerde 6 buçuk dakika kadar sürdü. Önce Hindistan'da izlenen tutulma, daha sonra Çin'e ve Pasifik Okyanusu'na kaydı. Çin'in doğusu, yoğun bir bulut tabakası ve yağmurun başlaması nedeniyle güneş tutulmasını Hindistan kadar net yaşayamadı.Bilimadamları, bu uzunlukta bir güneş tutulması en erken 2132 yılında tekrarlanacağını belirtti.


Hintli gökbilimci Pankaj Bhama, elde edilen görüntülerden güneş etrafında gök taşlarının oluşumu ile ilgili değerli bilgilere ulaşmayı umduklarını vurguladı. Hindistan'daki inançlar nedeniyle, çok sayıda hamile kadın tutulmayı bilhassa görmemeyi tercih etti ve kendilerini eve kapadı. Yeni Delhi'de ilk bebeğine hamile olan bilgisayar programcısı Krati Jain, ''Annem ve teyzemler karanlık ve perdeleri kapalı bir odada kalmamı, yatağa uzanıp dualar okumamı söylediler'' dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun