Kariyer 15 EKİM 2010 / 07:01

Asteroitlerin çarpışması görüntülendi

İki dev asteroidin çarpışması sonucu oluşan kalıntılar kamerayla görüntülendi.

İki dev asteroidin çarpışması sonucu oluşan kalıntılar kamerayla görüntülendi.


Gök bilimciler muhtemelen 2009 yılında gerçekleşmiş iki dev asteroidin çarpışması sonucu oluşan kalıntıları kamerayla görüntülemeyi başardı.

Almanya’da güneş sistemi araştırmalarının sürdürüldüğü Max Planck Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı OSIRIS kamerasından gelen verileri inceledi. Görüntüler incelendikten sonra bu çarpışmanın büyük olasılıkla Güneş sisteminde 2009 yılının Şubat veya Mart ayına denk geldiği ortaya çıktı.

Araştırmacılar söz konusu oluşumun büyük bir asteroidin kendisinden 3 veya 6 metre daha küçük bir asteroitle çarpışması sonucu oluştuğuna inanıyor. Bununla birlikte bu tür çarpışmaların ardında kalan kalıntıların daha önce bu kadar hızlı bir şekilde keşfedilmediğine dikkat çekiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun