Kariyer 27 MART 2009 / 12:45

Asteroid avında mutlu son

ABD’li bilim adamları ilk defa bir asteroidi uzaydan dünya atmosferine girerken yakaladı.

ABD’li bilim adamları ilk defa bir asteroidi uzaydan dünya atmosferine girerken yakaladı.


Asteroidi tespit eden bilim adamları daha sonra da parçalarını buldu. Geçen yıl  gökyüzünde yanıp sönen bir asteroid görülmüş ve ertesi günü Sudan’daki bir çölde asteroidin parçaları bulunmuştu. Ancak ilk defa ellerimizdeki parçalar ve gökbilimcilerin gökyüzünde gördüğü asteroid arasındaki noktalar belirlendi.  Bundan önce de çok asteroid bulunmuştu. Ancak bilim adamları kalıntıların tam olarak nereden geldiğini hiçbir zaman bilememişti. Şu an bilim adamlarının elinde 280 parçacık var. Toplam ağırlıkları 10 kilo. Kaya parçasının atmosfere çarpmadan önceki büyüklüğünün bir araba kadar olduğu, yaklaşık 80 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor.


Az rastlanır koyu, gri ve kahverengi karışımı göktaşı, ısınma belirtileri gösteriyor. Ancak tamamen erimemiş. Bu nedenle bilim adamları bu göktaşının daha büyük bir asteroidden kopup geldiğini düşünüyor.  Bu gelişme ile bilim adamları asteroidlerinin tarihini belirlyebilecek. Bilim adamları bu gelişmeyi, asteroidlerin Rosetta taşı’na atılan bir adım olarak değerlendiriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun