Kariyer 27 EYLÜL 2012 / 16:43

Apple Türkiye Genel Müdürü Resan Yüner oldu

Apple Türkiye Genel Müdürü Resan Yüner oldu

Apple'ın Türkiye'de 'geminin dümeni'ne geçireceği ismin Oracle İş Uygulamaları Türkiye Direktörü Resan Yüner olduğu ortaya çıktı.

Önceki hafta piyasaya sunduğu iPhone 5 ile dünya gündemine yeniden oturan Apple, Türkiye için aylardır aradığı genel müdürü buldu. Bir süredir Apple Türkiye adına ilanlar veren şirket, Oracle’dan Resan Yüner ile anlaştı.

1987 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden mezun olan Yüner, 10 yıldan uzun bir süredir bilişim ve yazılım sektöründe uluslararası dev şirketlerde yöneticiliik yapıyordu. Yüner'in genel müdürlüğe gelmesiyle birlikte Türkiye ofisinin yapılanmasına hız verecek olan Apple'ın ülkedeki pazar payını da hızla artıracağı konuşuluyor.

Çalışmaya 1 Kasım’da başlayacak

Habertürk’te yer alan habere göre, halen Oracle'da görevine devam eden Yüner'in 1 Kasım itibarıyla Apple Türkiye genel müdürlüğü görevine başlayacağı belirtiliyor. Bilindiği gibi Apple'ın Türkiye'deki ürünlerinin distrübütörlüğünü uzun yıllardır Koç Grubu'na ait Bilkom şirketi yapıyor. Apple'ın Türkiye ofisini kurmasıyla birlikte Türkiye'de izleyeceği satış stratejisi merakla bekleniyor.

Şirketin Türkiye ofisi için son dönemde gaza bastığı gerçen hafta İstanbul 'da çalışacak eleman arayışına girmesiyle de kesinleşmişti. ABD'li şirketin iş ilanlarının yayınladığı jobs.apple.com adresinde İstanbul'da çalışacak 4 eleman ilanı yayınlanmıştı. Sitede son bir ayda yayınlanan ilanlarda AppleCare Müşteri Temsilcisi, Prosumer Müşteri Temsilcisi, Sistem Mühendisi ve Finansal Analist pozisyonlarında İstanbul'da çalışacak elemanlar aranıyor.

Resan Yüner’i tanıyalım

Son üç yıldır Oracle Türkiye ülke direktörlüğü görevini yürüten Resan Yüner, 1987'de Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Bilişim sektöründe büyük tecrübesi bulunan Yüner 2000-2002 yılları arasında Compaq Türkiye müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra da 2002-2008 yılları arasında yine bir teknoloji firması olan Hewlett-Packard'da çalıştı. 2009 yılındaki 6 aylık GE Healthcare macerasından sonra Oracle şirketine geçti.