Kariyer 16 HAZİRAN 2009 / 08:54

Andromeda'da yeni bir gezegen

Gökbilimciler, galaksi dışında yeni bir gezegen bulduklarına dair işaretler olduğunu söylüyor.

Gökbilimciler, galaksi dışında yeni bir gezegen bulduklarına dair işaretler olduğunu söylüyor.


Gezegen Andromeda galaksisinde bulunuyor ve Jüpeter'in altı katı büyüklükte olduğu tahmin ediliyor. Yeni keşfedilen gezegenin takibi, mikrolensing olarak bilinen yerçekimsel mercekleme yöntemi ile yapılıyor. Bu yöntemde; uzaktaki nesneden gelen parlak ışık, gözlemci ve kaynak nesne arasında büyük bir nesneye yönlendiriliyor. Bu yöntemin avantajı, çok uzakta olan nesneleri takip etmede çok daha etkili olması.


INFN'den Francesco De Paolis tarafından geliştirilen bilgisayar modeli ile gökbilimciler; Andromeda galaksisi içinde mikrolensing yöntemi ile eksogezegen adını verdikleri; yıldız etrafındaki gezegenleri araştırdılar. Andromeda gezegeninin ne gibi işaretler göstereceğini tespit ettikten sonra; 2004'te yapılmış ve ilginç sonuçlar ortaya çıkarmış araştırmalara başvurdular. Araştırmacılar, daha büyük bir teleskop ile başka gezegen adayları bulmak için gözlem yapacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun